Lahví šumivého vína pokřtil včera dopoledne neratovický starosta Miroslav Lid dlažbu rekonstruované ulice 28. října. Završil tak akt jejího slavnostního otevření pro provoz.

Akce byla pro veřejnost překvapením - vedení radnice ještě před několika dny dávala najevo, že otevření proběhne v tichosti. Včera před devátou hodinou ale už byli na místě zástupci města, krajského úřadu a stavebních firem, které se na opravách podíleli. „Na tento projekt nestačilo celé volební období mého kolegy Františka Moravy (starosta v letech 1998 – 2002, pozn. red.), ani předchozí období moje,“ Narážel starosta Lid na šestiletou tahanici radnice s občanským sdružením kvůli kácení stromořadí. Náměstek středočeského hejtmana Vyšehradský ocenil komplexnost generální opravy.

„Účastním se podobných akcí v jiných městech, ale u vás mě potěšilo, že rekonstrukce zahrnuje sítě, vozovku, chodníky, osvětlení i náhradní výsadbu, „ zdůraznil Vyšehradský. Po přípitku a pokropení dlažby vínem dělníci odstavili poslední zábrany a vpustili do ulice provoz. Desítky přihlížejících lidí se shodovali, že ulice dostala lepší vzhled, je prospernější a světlejší, než dříve.

„Všechno je opravené, rostou tu i nové stromy, tak proč dohady okolo ulice trvaly tolik let?“ divily se. Silnici pro auta se podivil jen jediný muž. „Oni tu neudělali pěší zónu?“ ptal se. Jeden ze stavbařů mu v zápětí vysvětlil, že ulice 28. října jsou společně s Kojetickou jedinými dvěma spojkami sídliště s centrem. „V případě havárie sítí v Kojetické a její uzavírky bychom měli město přestřižené na dvě půlky,“ vyložil technik s tím, že dopravní problémy by působila i jednosměrka, kterou se snažilo prosadit občanské sdružení.