Sdružení spotřebitelů v těchto dnech varují před nákupy nekvalitních adventních svícnů. Ty mohou napáchat obrovské škody, například zapálit byt.

Svícen, jako každý nosič otevřeného ohně, totiž musí splňovat určité požadavky na bezpečnost. „Pod každou svíčkou musí být kovový kalíšek, který materiál svícnu ochrání před stékajícím horkým voskem a plamenem svíčky a měl by být od ohně také dostatečně vzdálený,“ vysvětlují odborníci.

Nejhorší šmejdy lze podle jejich slov koupit na tržištích. „Výrobci a prodejci chtějí na tomto sezónním zboží co nejvíc vydělat a proto je zhotovují, aby je přišlo co nejlevněji, přičemž bezpečnostní prvky svícnů odbývají - místo kalichů napíchnou svíčky na obyčejný hřebík,“ varují sdružení.

Suché větévky nebo i umělé materiály pak při částečném vyhoření svíčky snadno vzplanou a mohou napáchat ve svátečně vyzdobeném bytě velké škody. Jedním z nejlepších a hlavně nejbezpečnějších řešení jsou podle spotřebitelských svazů svícny z keramiky.

„Pouzdra pro svíčky jsou součástí tělesa svícnu, keramika je proti žáru dokonale odolná a pokud se svícny prodávají neozdobené, dávají lidem možnost krášlit si je podle vlastních představ,“ radí sdružení, která zákazníky posílají do seriózních květinářských a dárkových prodejen a trhům doporučují se raději vyhnout.

„Pokud ale zákazník na tržiště přece jenom zamíří, ať si svícen před zaplacením pořádně prohlédne a nekvalitní výrobky odmítne,“ upozorňují svazy spotřebitelů.