Lavinový efekt nepříjemností v domečku spustil květnový incident, po němž se městem šířily zvěsti, že vedoucí mažoretek DaSty týmu Dana Machová měla ředitelku Jiráčkovou napadnout. Machová se však proti fackovací fámě ohradila a nazvala ji pomluvou. Mělo jít jen o jakousi strkanici. Jiráčková vše odmítla komentovat.

Následovalo několik stížností rodičů malých mažoretek. Jednu z nich iniciovala také Renáta Benešová. „Paní ředitelka přišla, že došly peníze a přestává se soutěžit, přitom veškeré náklady platí rodiče. Nechtěla nás pouštět na závody, ale nakonec jsme se domluvili, že sezonu už dojedeme," řekla Renáta Benešová Deníku už před prázdninami, kdy také odeslala oficiální stížnost na středočeský krajský úřad, pod který mělnický dům dětí a mládeže (DDM) spadá.

Stížností kraji aféra nekončí

Vyjádření kraje už Benešová obdržela. S výsledkem ale spokojena není. „Chystám se podat odvolání, odpověď byla velmi neurčitá," uvedla.

Krajský úřad se postavil za ředitelku. „Podle informace ředitelky bude DDM i nadále poskytovat prostory pro činnost uvedeného zájmového útvaru. Spolek mažoretek DasTy převzal organizaci a zajišťování soutěží, které byly nad rámec zájmového vzdělávání DDM," stálo v odpovědi vedoucí odboru školství Krajského úřadu Středočeského kraje Michaely Vencové.

Podle Machové úřednická věta znamená, že se osamostatnila od DDM a založila spolek DasTy, aby mohly děti nadále soutěžit.

Stížnostmi na kraji aféra kolem domečku neskončila. Ředitelka Jiráčková podala na vedoucí mažoretek Danu Machovou kvůli údajnému napadení trestní oznámení. „Situaci jsme vyhodnotili jako přestupek proti občanskému soužití a předali přestupkové komisi," uvedl mluvčí středočeské policie Pavel Truxa.

Radnice má řešit přestupek

Oddělení přestupků mělnické radnice se k záležitosti odmítlo vyjádřit. „Nebudeme podávat žádné informace," řekl vedoucí oddělení Miloš Taraba.

Více zatím neví ani vedoucí mažoretek Machová, na kterou původně mířilo trestní oznámení. Jiráčková Deníku na přímou otázku neodpověděla. „Nechci se k tomu vyjadřovat," sdělila.

Zároveň odmítla, že by byla příčinou odchodu několika zaměstnanců, mezi nimiž byla i její zástupkyně. „Alena Hlaváčková odešla z osobních důvodů. Ostatním skončila smlouva," vysvětlila.