Za jediný den, od nedělního do včerejšího rána, stoupla hladina řeky Labe v Mělníku o více než dvacet centimetrů. Způsobilo to tání sněhu ve vyšších polohách a dešťové srážky.

Včera po poledni však už výška vodní hladiny Labe v Mělníku začala klesat.Ve čtrnáct hodin naměřili vodohospodáři o dvacet centimetrů méně. Do vyhlášení prvního stupně povodňové aktivity by musela hladina stoupnout ještě o dalších semdesát centimetrů.

Voda v Labi výrazně stoupala už týden, podle vodohospodářů záplavy ale zatím nehrozí. Vedoucí jezu v Dolních Beřkovicích Jan Smola Deníku potvrdil, že situace na řece je stabilizovaná. „I když je hladina vody nad dlouhodobým průměrem, nadále pokračuje plavba a není důvod k panice,“ řekl Smola a doplnil, že reálné nebezpečí záplav by hrozilo pouze v případě vydatných srážek. Ty však podle Českého hydrometeorologického ústavu nehrozí. Na dnešní den jsou předpokládány slabé dešťové přeháňky a s vydatným deštěm nepočítá ani výhledová týdenní předpověď.

Podle Smoly se mezi obyvateli žijícími v bezprostřední blízkosti řeky panika nešíří. „V roce 2006 nám lidé volali v obavách, jak se bude situace vyvíjet. Nyní se zatím nikdo neozval,“ potvrdil vedoucí jezu.

Mělnická protipovodňová komise, jejímž členem je i šéf mělnického odboru životního prostředí Ctirad Mikeš, je přesto ve střehu. „Už od minulého týdne pokračují prohlídky Labe i Vltavy, sledujeme především mechanické překážky,“ řekl Mikeš. Už zítra však mají být kontroly ukončeny. V následujícím dni budou o jejich výsledku informovány protipovodňové komise obcí s rozšířenou působností, které se postarají o odstranění nalezených zábran.
V případě, že by v současné době skutečně došlo k povodni, byli by obyvatelé Mělníka informováni prostřednictvím městské policie. Strážníci by do každé ohrožené domácnosti doručili zprávu o předpokládaném průběhu povodně.

Situace není nijak dramatická ani na Vltavě, podle výsledků včerejších měření ve Vraňanech byl stav vody v řece v normálu. Navíc podle vodohospodářů odpoledne mírně klesla hladina i tam.

V budoucnu se možná obyvatelé žijící v blízkosti obou vodních toků nebudou muset při jarním tání ani při vydatnějších deštích obávat. Na nejvíce ohrožených místech totiž vznikají anebo se plánují stavby protipovodňových hrází. Jednají o tom například i zastupitelé ve Klích. Podle tamní starostky Alice Semiánové zatím jednání o stavbě protipovodňové hráze pokračují. „V této chvíli strach z povodně nemáme, v roce 2006 bylo mnohem více sněhu než letos a velká voda nás neohrozila,“ řekla Semiánová.

Na stavbě protipovodňové hráze se už od loňského podzimu pracuje v Hoříně. Tam by měla být hráz dokončena ještě v letošním roce. Další stavby protipovodňových zdí se plánují například ve Veltrusech či v Kralupech nad Vltavou. S ochranou proti velké vodě počítá také Mělník. Jak už jsme před časem psali, pokud bude stavba zahájena, stane se největší investiční akcí posledních let v celých středních Čechách. Projekt za šest set milionů by se měl realizovat z dotačních prostředků programu ministerstva zemědělství, zčásti krytých půjčkou Evropské investiční banky. Město by mělo z této závratné sumy hradit jen pět procent.