Výbušnina, kterou během středeční noci hodil zatím neznámý pachatel do vinotéky U Holečků na mělnickém Palackého náměstí, byl obranný tříštivý granát typu F1. Potvrdil to policejní mluvčí Václav Tichý.

Granát, ležící na podlaze, našla ráno čtyřiašedesátiletá majitelka podniku. Viděla přitom i rozmlácené sklo na dveřích vinotéky, kterým nebezpečná vojenská výbušnina vletěla dovnitř.

Policisté okamžitě zavřeli část centra města a ze sousedních domů evakuovali osmnáct lidí. Tehdy už mířil k Mělníku policejní pyrotechnik. Ten podle Tichého granát, který naštěstí nevybuchl, zajistil a odvezl k expertize.

Zatím není jasné, kdy přesně ruční granát dopadl do cíle. Majitelé vinotéky, kteří spali v bytě nad podnikem, žádný rachot nezaslechli.
Mělničtí kriminalisté pátrají po pachateli, který je podezřelý ze spáchání trestného činu obecného ohrožení. „Hrozí mu trest odnětí svobody na tři až osm let,“ doplnil mělnický policejní mluvčí.

Střepiny obranného tříštivého granátu typu F1, přezdívaného kvůli svému oválnému tvaru citron, mají při výbuchu venku smrtelný dopad až do třiceti metrů a zraňující následky až do dvou set metrů. Pokud by jeho silný litinový plášť noční výbuch rozerval v malých prostorách vinotéky, došlo by asi k vážným škodám.

Naštěstí však rusky nazývaná fugasnaja granata rozbila při svém letu do mělnického podniku pouze skleněněnou tabulku vstupních dveří. Podle policejního mluvčího Tichého to způsobilo škodu za pět set korun.