Prezidentská amnestie dala druhou šanci více než dvěma tisícům lidí 
z Mělnicka, kteří měli problémy se zákonem. Někteří provinilci, jež si odpykávali své tresty za mřížemi, jsou už na svobodě. Další čekají na rozhodnutí soudu.

Bývalí vězni si už podávají kliku na sociálním odboru mělnické radnice. Podle sociální kurátorky Ireny Podivínské jich tam od úterního vyhlášení amnestie dorazilo už čtrnáct.

„Podařilo se nám zajistit jim ubytování a ve spolupráci 
s úřadem práce dostali vyplacenu mimořádnou dávku okamžité pomoci," konstatovala kurátorka. Podle jejích odhadů by mohlo přijít požádat o pomoc ještě zhruba patnáct až dvacet lidí.

Problémem podle Podivínské je, že věznice své chovance propouštějí bez dokladů totožnosti. „Vydání nových dokladů je společně s ubytováním prioritou, kterou s klienty řešíme," vysvětlila.

Amnestovaní vězni získali nocleh v mělnickém azylovém domě i v ubytovnách ve městě.

Vedoucí Služeb prevence města Mělníka Jakub Šlajs, do jehož působnosti spadá azylový dům, uvedl, že v tamní noclehárně jsou v současné době čtyři propuštění vězni.

„Máme naplněnou kapacitu. Protože jsme ale ještě dosud nepřijali žádnou amnestovanou ženu, čtyři lůžka ženské části noclehárny poskytneme k umístění mužů," uvedl Šlajs a dodal, že zatím 
s žádným z bývalých vězňů neměli problémy.

Jedinou výjimku představoval bývalý trestanec, který si podle Ireny Podivínské přišel podruhé pro výplatu okamžité pomoci.

„Snažil se této dávky domáhat, i když jsme ho poučili, že má využít dávek hmotné nouze. Nakonec jsme si to ale vysvětlili," řekla Podivínská. Z více než dva a půl tisíce lidí z mělnického regionu, na které doléhá Klausova amnestie, je asi dvě stě těch, jimž soud udělil nepodmíněné tresty. Ostatní dostali podmínku.

V pondělí to Deníku potvrdila mluvčí Okresního soudu v Mělníku Markéta Martincová. „Ti, kteří byli ve vězení, jsou už propuštěni na základě rozhodnutí soudů v místě, kde trest vykonávali. Naopak nepodmíněně odsouzení, kteří měli do výkonu trestu teprve nastoupit, dostanou rozhodnutí soudu v nejbližších dnech," uvedla mluvčí mělnického soudu a doplnila, že odsouzení měli nejčastěji na svědomí zanedbání povinné výživy, trestné činy krádeže nebo maření úředního rozhodnutí a vykázání.