Ve středních Čechách jsou nominovány odlochovická lipová alej na Benešovsku, alej u jeskyňářské základny, vedoucí mezi Bubovicemi a Svatým Janem pod Skalou na Berounsku, alej Průhon v Loučeni, alej 17. listopadu v Dolních Břežanech na Praze-západ, březová alej u Potěh na Kutnohorsku a Dvořákova stezka na Mělnicku, tvořená spoustou lip, javorů a kaštanů.

Dvořákova stezka vede podél Vltavy od Kralup do Nelahozevsi, kde ústí téměř pod zámkem.

„Hlavní motivací je oslovit širší veřejnost a ukázat jí nádhernou lokalitu, Dvořákovu stezku, které bohužel hrozí vážné ohrožení. Nejhorším možným scénářem je její vykácení, neboť správa železnic zde plánuje přeložku trati, která by daný scénář naplnila,“ napsal Martin Brůža v nominaci do ankety, doplněné fotografiemi Lenky Měkotové.

Hlasování prostřednictvím on-line formuláře ankety na webu alejroku.cz, zahájené na začátku loňského listopadu, končí o půlnoci 25. ledna 2024. Každý přitom může hlasovat pouze jednou.

Anketa pořádané Arnikou má tři kategorie: alej roku, tedy stromořadí s největším počtem hlasů, čtrnáct krajských vítězů a tři nejlepší fotografie, které vyberou patroni ankety. Mezi cenami je například i let balonem nebo chytrý foťák.

Jedna z alejí získá ošetření v hodnotě do 30 tisíc korun. Alej vhodnou k ošetření vybírá pořadatel, v pravidlech ankety přitom stojí, že se vybírá přednostně z alejí vítězných v krajských kolech.