V rodném domě světově známého skladatele v Nelahozevsi se nachází nová expozice, která návštěvníkům umožňuje poznat prostředí Dvořákova dětství včetně toho, co formovalo jeho hudební začátky.

| Video: Youtube

Návštěvníkům slouží audioprůvodce se stovkou zvukových nahrávek, které nabízejí dohromady několik hodin poslechu. Hudbu i vyprávění, kdy v češtině promlouvají například Marek Eben nebo Vasil Fridrich.

Podle Eleonore Kinsky, hlavní kurátorky a programové manažerky muzea, zažijí návštěvníci třeba atmosféru krčmy v polovině 19. století, která tehdy byla součástí domu, nebo zasednou do školní lavice a zjistí na vlastní kůži, jaký mělo na Dvořáka v prvních letech jeho života vliv okolní prostředí.

Modlitební knížka malého Dvořáka

Partnerem nové expozice je Národní muzeum, které ze svých sbírek zapůjčilo do Nelahozevsi například Dvořákovu modlitební knížku. „Dostal ji od knížete Lobkowicze jako dárek k dokončení místní školy," připomněla Kinsky.

Rodný dům Antonína Dvořáka, který je národní kulturní památkou, slouží nyní nejen jako muzeum, ale i kreativní centrum určené pro pořádání hudebních, komunitních a vzdělávacích programů, koncertů a dílen. Projekt, jehož rozpočet přesahuje sto milionů korun, podpořila řada grantů, regionálních, českých i evropských.

Rodný dům Antonína Dvořáka v Nelahozevsi se změnil k nepoznání. | Video: Deník/Alena Hedvíková

Do vzdělávacích programů se po prázdninách mohou zapojit školy ze širokého okolí. Ředitelka edukačních programů Dita Baker představila také mobilní aplikaci nazvanou Když Toník běhal po venku, jejímž prostřednictvím se lze soutěžní formou seznámit s místy v Nelahozevsi, která mohla Dvořáka v dětství inspirovat.

V současné době lze muzeum navštívit ve zkušebním provozu za zvýhodněné vstupné 90 korun. Během léta bude expozice doplněna posledními exponáty a dalšími audioprůvodci v angličtině a němčině. Dokončena bude i edukační místnost Humoreska v areálu Dvořákova rodného domu. Pokračují rovněž práce na návštěvnickém centru, které by mělo být hotovo v následujících měsících.