Už končící archeologický průzkum v centru města měl na starosti archeolog Milan Kuchařík. „Našli jsme rondel z mladší doby kamenné, je to záležitost stará 6500 tisíce let, ale máme pouze část. Jedná se o severní bránu s příkopem a dvěma palisádami, takže je dost pravděpodobné, že existoval ještě jeden příkop, který v současné době nevidíme," uvedl archeolog.

Takových objektů bylo po celé České republice nalezeno pouze šedesát. Podle Kuchaříka jde rozhodně o nejdůležitější nález v lokalitě.

„Mezi další objevy patří sídliště a pohřebiště ze starší doby bronzové, které náleží únětické kultuře. Ale objevili jsme i dobu římskou a mladší dobu bronzovou,“ připomněl Kuchařík a dodal, že důležitým objevem pro město je středověké osídlení zřejmě už ze 13. století - od počátku Kralup podle písemných pramenů - až do 15. století," upřesnil Kuchařík.

Odkrytí povrchu centra vedlo k dalšímu překvapení, nacházela se tam lidská kostra. Podle antropologické analýzy jde ženu ve věku odhadovaném na 20 až 25 let, která pravděpodobně zemřela násilnou smrtí. Archeologové nalezli kostru ve dvojitém příkopu z 15. století.

Ze středověku se podařilo dále odhalit pec na pečivo, několik sklepů a vypíchanou keramikou.

Podle původních plánů měly průzkumné práce trvat do poloviny loňského listopadu, kvůli četným nálezům se však protáhla doba na další tři měsíce. V těchto dnech probíhají poslední výzkumné práce a od příštího týdne už kolemjdoucí archeology v centru města nepotkají.