„Začíná první etapa oprav, kdy se bude muset odtěžit část té komunikace. Bude zapotřebí vybudovat nějakou pilotu nebo opěrnou zeď a teprve potom na to znovu vystavět vozovku,“ vysvětluje starosta města.

Silnice ovšem nepatří městu ale kraji. Podle cestmistra Michala Nováka ze středočeské krajské správy a údržby silnic se dělnici na místě objevili poprvé už minulý týden. „Zatím odfrézovali vozovku a odtěžuje se přebytečná zemina. Teprve potom se bude podklad zpevňovat, aby se nesesouval,“ vysvětlil Novák.

Hřbitov leží vysoko nad městem a vede k němu z Kralup jen jedna příjezdová cesta. Ta je ovšem už několik měsíců zavřená, protože se krajnice začala sesouvat. Objížďka na hřbitov měří skoro osm kilometrů. Místní pohřební služba ovšem své klienty na tento zádrhel upozorňuje. Časový horizont, kdy bude silnice znovu průjezdná je ovšem těžko odhadnutelný. „Podle mého názoru to dřív, jak v polovině letošního roku nebude,“ tvrdí Czechmann.

Vedení kralupské radnice navrhlo otevřít zadní bránu hřbitova, kam vede příjezdová cesta od nové výstavby. „Dá se tam provizorně zastavit a dojít pěšky sto metrů ke hřbitovu, taky to tak lidé před vánoci dělali,“ říká Marek Czechmann.

Autobus ke hřbitovu nejezdí tak, aby bylo možné dojet na místo, postarat se o svůj hrob a potom zase odjet dolů do města. „Snažíme se to řešit s Ropidem tak, aby spoje na sebe navazovaly. Chceme možnost, aby tam lidé přijeli, měli třeba hodinu k pobytu na hřbitově a pak je autobus zase odvezl zpátky,“ dodává kralupský starosta.

Podle mluvčího kralupské radnice Aleše Levého se z počátku situace kolem silnice v ulici Ke Hřbitovu nejevila nikterak dramaticky. „Ovšem až detailnější rozbor ukázal závažnost poškození. Bylo proto nezbytné vozovku uzavřít v celé její šíři a zamezit tak možnému sesuvu, který by mohl dokonce ohrozit přilehlé rodinné domky,“ vysvětluje mluvčí.

Až do odvolání platí pozměněný jízdní řád autobusů městské hromadné dopravy. „Linka 457 nezajíždí do zastávky „Hřbitov“ a „Barvy laky“. Linka 458 je ve směru Debrno/Holubice odkloněna přes Minice a Tursko,“ vysvětluje Levý.