Jsou mezi nimi zejména obyvatelé pražského Ládví, kde je umístěna konečná zastávka autobusů. V úterý ráno se tam koná demonstrace za přesunutí vybraných autobusových spojů na konečnou metra C do Letňan, kde stojí vybavený autobusový terminál.

Cestující by proto v ranních hodinách měli počítat s případným zpožděním, hodinová protestní akce občanské iniciativy Ládví není autobusák začne podle jednoho ze svolavatelů demonstrace Adama Véleho v půl osmé. „O této mimořádné události na trase jsme veřejnost informovali prostřednictvím starostů obcí, webu iniciativy a sociálních sítí," připomněl. „Zároveň jsme společnosti Ropid, která organizuje Pražskou integrovanou dopravu, doporučili, aby konečnou zastávku příměstských linek po dobu konání demonstrace přesunuli do Letňan. Protestní shromáždění totiž může zkomplikovat dojezd na výstupní zastávku," vysvětlil.

Přecházení zebry

Konkrétní podobu demonstrace sice neupřesnil, proslýchá se však, že protestující zablokují jeden z přechodů pro chodce ve směru do centra města a budou po něm neustále přecházet z jedné strany Střelničné ulice na druhou.

„Cílem dnešní akce je upozornit pražský magistrát, Ropid a Středočeský kraj, aby problémům spojeným s integrací věnovali větší pozornost a v dohledné době dojednali takovou podobu integrace, která bude přijatelná nejen pro Středočechy, ale i pro nás, obyvatele Prahy 8," upozornil Adam Véle.

Pražanům se nelíbí zejména výrazné navýšení počtu autobusů, které do Ládví nyní přijíždějí. „Realizovaná koncepce je dlouhodobě neudržitelná," připomněl svolavatel demonstrace. „Průjezdná sídlištní zastávka Ládví nebyla projektována pro zakončení více než dvou integrovaných linek. Stejně tak je omezené množství odstavných ploch v okolí," doplnil Adam Véle, jenž je mimo jiné jedním z organizátorů petice s názvem Ládví není autobusák! Tu na jaře letošního roku, kdy byla integrace spuštěna, podepsaly během necelého měsíce přes čtyři tisíce lidí.

Přesun do Letňan

„Požadujeme, aby byly linky 349 a 369 z Mělníka ukončeny na terminálu v Letňanech. Apelujeme na zavedení rychlíkové autobusové linky z Neratovic, která bude taktéž končit v Letňanech, a zároveň chceme, aby byl snížen počet spojů linky 348 končící v Ládví. Požadujeme odbourání manipulačních jízd autobusů na odstavny Sídliště Ďáblice a Poliklinika Prosek. Chceme lepší řešení problematiky parkovacích míst v Kobylisích a Ládví, a také omezení pásmového provozu metra C v úseku Ládví – Letňany v ranní a odpolední špičce," vyjmenoval Adam Véle hlavní požadavky občanské iniciativy.

Přesunutí integrovaných autobusových linek z Ládví do Letňan však není příliš pravděpodobné, setkalo by se totiž s velkým odporem cestujících i Středočeského kraje. Důvodem je prodloužení dojezdového času do centra města.