Dalších dvacet sedm lidí se bude smět za pár týdnů ubytovat v mělnickém azylovém domě Na Malém Spořilově. Po rozsáhlé rekonstrukci budovy, která trvala více než rok, se z původních osmatřiceti nabízených míst navýšila kapacita na 65 lůžek. A zájem o ubytování je obrovský.

Tamní pracovníci přitom nabídnou čtyřicet čtyři lůžek pro rodiny s dětmi, dalších sedmnáct mohou využít lidé bez přístřeší. Čtyři místa jsou vyhrazena pro krizové situace.

Jakub Šlajs ze Služeb prevence města Mělníka řekl, že bylo nutné vyčlenit také jednu místnost pro oběti domácího násilí, které musely narychlo opustit domov.
Kromě zrekonstruovaného podkroví, kde vzniklo několik nových pokojů, budou obyvatelé také využívat zcela novou společenskou místnost. Bude to pro ně příjemná změna, před opravami se totiž společně scházeli ve stísněných prostorách kuchyně.

V domě bylo vybudované také středisko sociální práce s kancelářským komplexem, novinkou je bezbariérový přístup. Jde tak o nejrozsáhlejší službu svého typu ve Středočeském kraji.

Všechny pokoje jsou vybavené novým nábytkem, stará okna dělníci nahradili novými a došlo i na zateplení celé budovy.

O bydlení v mělnickém azylovém domě je stále velký zájem. Podle slov Jakuba Šlajse je evidováno patnáct nových žádostí. „Prioritou je zajistit ubytování pro maminky s dětmi a osoby bez přístřeší, žádosti proto musíme vždy řádně prověřit,“ vysvětlil Šlajs.

Po dobu celkové rekonstrukce azylového domu bydleli stálí klienti v ubytovně v Dukelské ulici. Předběžné náklady za kompletní rekonstrukci budovy jsou odhadovány přibližně na třináct milionů korun, jedenáct milionů přitom získalo město z dotací.

Slavnostní otevření zrekonstruovaného domu je připravené na 8. září v 10 hodin.

LADA KURCOVÁ