Azylový dům a sociální ubytovna v Mělníku doslova praskají ve švech. Sociální ubytovna, která se nachází v ulici Dukelská, je již plná. V azylovém domě na Malém Spořilově je volný pouze jeden pokoj. „Máme opravdu téměř plno, ubytovna je obsazená. V azylovém domě se výjimečně uvolnil jeden pokoj, ale předpokládám, že do konce týdne bude opět obsazený. Co se týče noclehárny, tak je obsazena ze 40 procent, ale až přijdou mrazy, bude plná,“ uvedl vedoucí azylového domu a sociální ubytovny Miroslav Šlajs.

Nyní je i zarážející počet dětí, které se svými matkami přebývají se svými matkami. „V azylovém domě máme sedmnáct dětí. V poslední době nám přibyly matky, které mají s sebou i tři děti. S takovým počtem dětí jsme se tu ještě nesetkaly, je to výjimečný stav,“ řekl Šlajs. O vánočních svátcích tedy bude azylový dům plný dětí, k některým z nich možná ani vůbec nepřijde nadílka. „Matky dětí se snaží o to, aby svým dětem udělaly alespoň malé Vánoce, a tak počítají každou korunu,“ přiblížil situaci v azylovém domě Miroslav Šlajs.

Jedním z problémů s obyvateli zařízení jsou platby za ubytování. V azylovém domě dospělí jednou za tři měsíce platí padesát korun a děti třicet korun. „Někteří obyvatelé se dluhy snaží pokrýt, ale jsou i méně ukáznění, kteří si místo pobytu raději koupí kredit nebo cigarety. Procento dlužníků z celkového počtu ubytovaných lidí se liší, ale přibližně je to patnáct až dvacet procent. Platba se může odložit nebo zařídit splátkový kalendář. Když ale lidé přestanou platit, řeší se to ukončením pobytu,“ dodal Šlajs.

Azylový dům i sociální ubytovna, které jsou zřízeny městem, podle slov Miroslava Šlajse využívá stále větší počet lidí v tísni než v minulých letech. Podmínky pro ubytování jsou například ty, že osoby nesmí být pod vlivem alkoholických nápojů a drog. Zájemci o ubytování nesmí být také infikováni virovou chorobou a nesmí mít vůči azylovému domu ani ubytovně dluh z předchozího pobytu.