Páteční večer byl pro zdravotníky sloužící na mělnickém neonatologickém oddělení nečekaně hektický. Kolem dvacáté hodiny se totiž rozezněly poplašné sirény napojené na babybox s tím, že uvnitř vyhřívané schránky se nachází odložené miminko.

K babyboxu proto okamžitě vyrazila zdravotní sestra Eva Maršíková v doprovodu lékaře Jaromíra Paukerta. A když schránku otevřeli, našli v ní ležet zdravou holčičku.

Podle autora projektu babyboxů Ludvíka Hesse, který je veřejnosti známý jako babydědek, měřila dívenka 51 centimetrů a vážila 3,45 kilogramů.

„Holčička byla několik hodin stará, umytá a pupečník měla podvázaný gumou z trenýrek," uvedl Ludvík Hess, kterému na mobilu přistála zpráva o dalším nalezeném miminku přesně pět minut po dvacáté hodině.

Dívenka dostala jméno Eva po sestřičce, která se k ní dostala jako první.

Podle facebookových stránek mělnické nemocnice je zdravá a klinicky donošená. Když ji zdravotníci objevili, měla na sobě froté oblečení a byla zabalená v teplé dece.

Malá Evička je teprve druhým miminkem, které někdo odložil do babyboxu v Mělníku. Tím prvním byla Julinka, která se ve vyhřívané schránce objevila letos 15. září. I tehdy měl přitom službu lékař Jaromír Paukert…

Maminka, která v pátek svou dceru do babyboxu odložila, se nemusí obávat trestního stíhání. Dítě, které ve schránce skončí, totiž není ohroženo ani na zdraví, ani na životě.

Eva je už devětadevadesátým dítětem v republice, které babyboxy zachránily.

Ještě před pár hodinami byl přitom Ludvík Hess přesvědčený o tom, že do jubilejní první stovky scházejí tři děti, ne pouze jedno.

„Olomoucká nemocnice mě totiž neinformovala o dvou odložených dětech, Tomáškovi ze 4. září loňského roku a Emilii z letošního 24. listopadu, o které jsem se dozvěděl až dnes," uvedl babydědek.

Mělnický babybox je umístěný u vchodu do polikliniky v Pražské ulici. Svůj provoz zahájil na podzim roku 2009, v republice byl tehdy třicátou vyhřívanou schránkou.

K dnešnímu datu už se počet babyboxů takřka zdvojnásobil, zatím poslední, devětapadesátý byl do provozu uveden letos v listopadu v Domažlicích.

Z devětadevadesáti dosud zachráněných dětí je přitom většina děvčat. „Skóre holčičky versus klučíci je padesát devět ku čtyřiceti," prozradil Ludvík Hess, který stále bojuje i proti odpůrcům babyboxů.

„Babyboxy pro odložené děti pomáhají miminkům i matkám, které se v tísnivé situaci nedokážou postarat o novorozence. Odložení dítěte do babyboxu není trestné a je zcela anonymní," zdůraznil babydědek s tím, že klimatizované a ventilované schránky jsou podobné inkubátorům, v provozu jsou nepřetržitě a jsou opatřené několikanásobně jištěnou signalizací, aby se k miminku dostala zdravotní péče co nejrychleji.

V Mělníku je na babybox napojené signalizační zařízení, které je umístěné přímo na neonatologickém oddělení. Ve chvíli, kdy se dvířka schránky otevřou, spustí se zvukový alarm a rozsvítí se červená kontrolka.

Sloužící zdravotníci navíc také okamžitě vidí, zda je v babyboxu skutečně odložené dítě, nebo jde pouze o planý poplach. Do schránky je totiž instalovaná kamera.

Jakmile se zdravotníci ujistí, že je miminko uvnitř, vyráží na zhruba tříminutovou cesta. Musí seběhnout z neonatologického oddělení tři patra do přízemí budovy, z které pak přes volné prostranství zamíří k zamčeným dveřím vedoucím do protějšího pavilonu. Tam vyšlapou schody do prvního patra, odemknou další dveře a chodbou dojdou do šatny pro sestry. Právě v ní se totiž nacházejí vnitří dvířka do babyboxu.