Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Babybox v Mělníku zachránil první miminko! Julinku Mělnickou

Mělník – Čtyřicet minut po nedělní druhé hodině ranní někdo odložil do babyboxu mělnické nemocnice novorozené děvčátko. Dostalo jméno Julinka Mělnická.

15.9.2013
SDÍLEJ:

Babybox v Mělníku je umístěný u vchodu do polikliniky v Pražské ulici, na ilustračním snímku se v něm nachází panenka. Foto: Archiv Nemocnice Mělník

Podle mluvčí mělnické nemocnice Lucie Zikmundové je dítě zdravé, měří padesát centimetrů a váží 3160 gramů. „Lékaři neonatologického oddělení potvrdili, že miminko je klinicky donošené a rychle se adaptovalo," řekla Lucie Zikmundová.

Malá Julinka je prvním dítětem, odloženým do mělnického babyboxu, který je v provozu už čtyři roky. Jde o jedenácté letošní a celkem dvaadevadesáté dítě odložené do některého ze sítě babyboxů v Česku. Podle jejich zakladatele Ludvíka Hesse jen o třiačtyřicet minut dříve než mělnické miminko odložil někdo novorozené děvčátko do babyboxu v Havlíčkově Brodu.

„Babyboxy pro odložené děti pomáhají miminkům, ale i matkám, které se v tísnivé situaci nedokážou postarat o novorozence. Odložení dítěte do babyboxu není trestné a je zcela anonymní," řekl Ludvík Hess, který se sám představuje jako babydědek.

Babyboxy jsou klimatizované a ventilované schránky podobné inkubátorům. Jsou opatřené několikanásobně jištěnou signalizací. „Odloženému děťátku se dostane veškeré zdravotní péče a sociální pomoci. Náš cíl je jasný: aby už nikdy nebylo nalezeno malé mrtvé tělíčko," vysvětlil Ludvík Hess.

Schránky jsou v provozu nepřetržitě. K odložení dítěte, o které se matka nemůže nebo nechce starat, stačí stisknout červené tlačítko, klikou dvířka otevřít, a pak je zase zavřít. Krátký návod, jak schránku použít, je na babyboxu zaznamenán ve třech jazycích: češtině, ruštině a angličtině.

Jakmile se dveře babyboxu otevřou, na neonatologickém oddělení začne houkat alarm a zdravotníkům začnou zvonit mobilní telefony. Zprávu okamžitě dostává i Ludvík Hess a další lidé.

V té chvíli už letí z neonatologie zdravotníci s veškerým vybavením. Pokaždé jsou napjatí, protože netuší, v jakém stavu novorozenec je.
Někdy je ale jejich spěch zbytečný - když schránku někdo otevře z pouhé zvědavosti. A čas od času se to v minulých letech v mělnické nemocnici stávalo.

Zneužívání babyboxu přitom nelze zabránit. Ať už je tam novorozenec, nebo jde o planý poplach, vše musí být rychlé a s plným nasazením.

Mělnický babybox, umístěný u vchodu do polikliniky nemocnice v Pražské ulici, zahájil svůj provoz na podzim před čtyřmi lety, v Česku byl třicátý. Úplně první babybox v pražském Hloubětíně byl otevřen o čtyři roky dříve. A tehdy Ludvík Hess ani nedoufal, že jich někdy bude více.

Na Mělnicku je přitom už dva roky i druhý babybox, v Neratovicích. Je rovněž umístěný přímo na nemocnici, za levým předním rohem jejího sídla. V Česku byl pětačtyřicátý. Zatím tam žádné miminko odloženo nebylo.

Jeho otevření předcházely ekonomické problémy, dvě stě padesát tisíc na náklady sháněl Ludvík Hess dlouho marně. Oslovil přitom skoro tisíc možných dárců. „V Neratovicích babybox bude, kdybych ho měl zaplatit ze svého," řekl tehdy Mělnickému deníku a počítal s tím, že si vezme půjčku. Nakonec přispěl pražský sponzor.

Babyboxů v Česku je zatím sedmapadesát, další bude v provozu už za tři dny v České Lípě. Ve stejném dni bude rovněž vyměněn úplně první český babybox v pražském Hloubětíně za schránku nové generace, následovat bude zkušební provoz.

Hloubětínský babybox je v provozu už přes osm let, za tu dobu zachránil životy osmnácti miminek. Do druhé schránky v Česku, brněnské, bylo za skoro stejně dlouhou dobu odloženo čtrnáct dětí.

Ve středních Čechách se babyboxy nacházejí ještě v dalších sedmi městech, v Mladé Boleslavi už byly nalezeny tři děti, v Kladně a Příbrami po třech, v Kolíně a Benešově po dvou, Nymburk a Slaný zatím na záchranu novorozenců čekají.

A co bude dále s Julinkou Mělnickou? Děti, o které jejich rodiče nestojí, často míří do adoptivní péče.

Autor: Petra Špitálská

15.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Ve středu v Deníku: prvňáčci ze ZŠ Řepín, ZŠ Pšovka a ZŠ Kly

KSM: Sršni Kutná Hora - TJ Božetice 9:2.

Zápas v Kralupech ukončilo ošklivé zranění. Obránce Božetic řízla brusle do krku

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Muzeum přiblíží historii a staré ovocné stromy

Mělník – Regionální muzeum na náměstí Míru hostí v sobotu 28. října Den středočeského kraje.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

KRÁTCE: Oprava si vyžádá uzavírky

Mělnicko - Přinášíme vám přehled krátkých zpráv z regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení