Podle mluvčí mělnické nemocnice Lucie Zikmundové je dítě zdravé, měří padesát centimetrů a váží 3160 gramů. „Lékaři neonatologického oddělení potvrdili, že miminko je klinicky donošené a rychle se adaptovalo," řekla Lucie Zikmundová.

Malá Julinka je prvním dítětem, odloženým do mělnického babyboxu, který je v provozu už čtyři roky. Jde o jedenácté letošní a celkem dvaadevadesáté dítě odložené do některého ze sítě babyboxů v Česku. Podle jejich zakladatele Ludvíka Hesse jen o třiačtyřicet minut dříve než mělnické miminko odložil někdo novorozené děvčátko do babyboxu v Havlíčkově Brodu.

„Babyboxy pro odložené děti pomáhají miminkům, ale i matkám, které se v tísnivé situaci nedokážou postarat o novorozence. Odložení dítěte do babyboxu není trestné a je zcela anonymní," řekl Ludvík Hess, který se sám představuje jako babydědek.

Babyboxy jsou klimatizované a ventilované schránky podobné inkubátorům. Jsou opatřené několikanásobně jištěnou signalizací. „Odloženému děťátku se dostane veškeré zdravotní péče a sociální pomoci. Náš cíl je jasný: aby už nikdy nebylo nalezeno malé mrtvé tělíčko," vysvětlil Ludvík Hess.

Schránky jsou v provozu nepřetržitě. K odložení dítěte, o které se matka nemůže nebo nechce starat, stačí stisknout červené tlačítko, klikou dvířka otevřít, a pak je zase zavřít. Krátký návod, jak schránku použít, je na babyboxu zaznamenán ve třech jazycích: češtině, ruštině a angličtině.

Jakmile se dveře babyboxu otevřou, na neonatologickém oddělení začne houkat alarm a zdravotníkům začnou zvonit mobilní telefony. Zprávu okamžitě dostává i Ludvík Hess a další lidé.

V té chvíli už letí z neonatologie zdravotníci s veškerým vybavením. Pokaždé jsou napjatí, protože netuší, v jakém stavu novorozenec je.
Někdy je ale jejich spěch zbytečný - když schránku někdo otevře z pouhé zvědavosti. A čas od času se to v minulých letech v mělnické nemocnici stávalo.

Zneužívání babyboxu přitom nelze zabránit. Ať už je tam novorozenec, nebo jde o planý poplach, vše musí být rychlé a s plným nasazením.

Mělnický babybox, umístěný u vchodu do polikliniky nemocnice v Pražské ulici, zahájil svůj provoz na podzim před čtyřmi lety, v Česku byl třicátý. Úplně první babybox v pražském Hloubětíně byl otevřen o čtyři roky dříve. A tehdy Ludvík Hess ani nedoufal, že jich někdy bude více.

Na Mělnicku je přitom už dva roky i druhý babybox, v Neratovicích. Je rovněž umístěný přímo na nemocnici, za levým předním rohem jejího sídla. V Česku byl pětačtyřicátý. Zatím tam žádné miminko odloženo nebylo.

Jeho otevření předcházely ekonomické problémy, dvě stě padesát tisíc na náklady sháněl Ludvík Hess dlouho marně. Oslovil přitom skoro tisíc možných dárců. „V Neratovicích babybox bude, kdybych ho měl zaplatit ze svého," řekl tehdy Mělnickému deníku a počítal s tím, že si vezme půjčku. Nakonec přispěl pražský sponzor.

Babyboxů v Česku je zatím sedmapadesát, další bude v provozu už za tři dny v České Lípě. Ve stejném dni bude rovněž vyměněn úplně první český babybox v pražském Hloubětíně za schránku nové generace, následovat bude zkušební provoz.

Hloubětínský babybox je v provozu už přes osm let, za tu dobu zachránil životy osmnácti miminek. Do druhé schránky v Česku, brněnské, bylo za skoro stejně dlouhou dobu odloženo čtrnáct dětí.

Ve středních Čechách se babyboxy nacházejí ještě v dalších sedmi městech, v Mladé Boleslavi už byly nalezeny tři děti, v Kladně a Příbrami po třech, v Kolíně a Benešově po dvou, Nymburk a Slaný zatím na záchranu novorozenců čekají.

A co bude dále s Julinkou Mělnickou? Děti, o které jejich rodiče nestojí, často míří do adoptivní péče.