Na pěti kurtech se střídalo celkem šestadvacet dvojic, dvě z nich tvořili pedagogové školy. Ještě loni toho přitom gymnazisté o raketovém sportu s košíčkem příliš nevěděli…

„Poprvé jsme badminton hráli v minulém roce na jarním kurzu," vysvětlila Zdeňka Sekulová. „Dětem se to moc líbilo, proto jsme hned v září založili kroužek. Scházeli jsme se třikrát, někdy i čtyřikrát týdně vždycky ráno před vyučováním."

Tehdy hráli nadšení studenti přes volejbalovou síť a bez pořádné znalosti pravidel. Pak přišla Zdeňka Sekulová s nápadem uspořádat na škole turnaj a z výtěžku ze startovného pořídit badmintonovou síť. Peníze, které na nákup chyběly, sama doplatila.

„Turnaj měl ohromný ohlas, tak jsme začali uvažovat, že bychom uspořádali něco většího," připomněla pedagožka. „Přihlásilo se šestadvacet párů, což bychom v naší tělocvičně absolutně organizačně nezvládli. Proto jsme se spojili s Evou Hejdukovou a požádali ji o pomoc," doplnila.

Vzhledem k tomu, že Eva Hejduková vede celý život boj proti obezitě a badminton miluje, netrvalo dlouho a spolupráce byla na světě.  I díky podpoře Milana Schweigstilla, zástupce ředitele gymnázia a zároveň zastupitele města Mělníka.

„Badminton je sport, který mohou hrát holky i kluci dohromady. Je jedno, jestli jste levák nebo pravák, jestli nosíte brýle, nebo ne. Navíc je vhodný pro všechny věkové kategorie, takže ho hrají celé rodiny. To je na něm skvělé," uvedla vedoucí dětského kroužku a dodala, že hra s rychle létajícím košíčkem není ani finančně náročná. „Stačí vám raketa za pár stovek a boty do haly."

Univerzálnost badmintonu se líbí i Zdeňce Sekulové, ostatně právě proto po něm sáhla při hledání sportu, který by mohla zařadit do výuky. „Dětem je nutné nabízet novinky, aby nehrály pořád jenom volejbal," řekla profesorka, pro niž je hra pod vysokou sítí srdeční záležitostí. „U badmintonu se rozdíly mezi pohlavími i v rámci věkových kategorií stírají."

Jako další velké pozitivum pak vidí skutečnost, že badminton je stejně jako třeba tenis sportem gentlemanů. „Nejsou tu rozhodčí, děti si body počítají samy. Když je nějaký míč sporný, hrají výměnu znovu. Tím v nich podporujeme fair play myšlení," objasnila Zdeňka Sekulová.

Z letního turnaje si účastníci odnesli nejen dobrý pocit z toho, že udělali něco pro své zdraví, ale také volné vstupenky na dvouhodinový pronájem kurtu v hale BIOS. Eva Hejduková přitom věří, že tento dárek gymnazisté využijí. Badminton je totiž podle ní jako morová epidemie.

„Jak ho někdo zkusí, zjistí, že je to ohromná zábava. Většinou u něj vydrží a ještě přitáhne svou rodinu a kamarády," dodala s tím, že turnaj gymnazistů bere jako dobrou propagaci badmintonu mezi mládeží. „Už dříve jsme oslovili mělnické školy, aby si k nám jejich žáci přišli zahrát. Zájem by byl, ale problém mají s časem," povzdychla si učitelka, která plánuje navázat užší spolupráci s městem. „Líbilo by se mi, kdyby se naši snahu rozšířit badminton mezi dětmi podařilo zapojit do programu prevence kriminality," řekla a dodala, že  v hale BIOS se nehraje jen badminton, ale třeba i florbal, futsal, ping pong nebo volejbal.