Ženy utratí u kadeřnic až tisíce korun. Částky za úpravu mužských vlasů nebo vousů ale nejsou výrazně nižší než u dámských střihů. Barbershopy si ovšem na nezájem zákazníků nemohou stěžovat.

Například v Kralupech nad Vltavou je pouze jediný pánský salon: Vlasový mág. Jeho majitel Daniel Špaček spolu s Janem Peštou ostříhají desítky pánských hlav denně. Čtvrtina ze zákazníků má zájem i o úpravu vousů.

„Za téměř čtyři roky, co tuto práci dělám, se zájem o úpravu vousů zvedl o sto procent, hlavně u starších pánů,“ říká Jan Pešta, který kvůli vysněnému holičskému řemeslu opustil před časem jisté zaměstnání ve skladu. A dokonce mu to pomohlo v těžkém životním období.

Nově příchozí zákazníci musejí v kralupském barbershopu čekat, až se uvolní místo v diáři. „Někteří zákazníci přicházejí i dvakrát až třikrát do měsíce," vysvětluje majitel podniku, který má i dámské zákaznice.

Muži kladou větší důraz na detaily 

Podle Pešty jsou pánské střihy těžší, přesto je dělá raději. „Muži mají větší nároky a kladou větší důraz na detaily než ženy,“ vypráví barber, podle kterého jsou pánové mnohdy i hovornější než dámy. „Hodně se toho dozvím, o práci, o vztazích, někdy mi dokonce klienti píší a chtějí se poradit, třeba o módě,“ dodává.

Za pánský střih zaplatí zákazník v Kralupech nad Vltavou 350 korun, má-li zájem o kompletní úpravu, tedy vlasy i vousy, je to za 650 korun.

O trochu dráž vyjde kompletní úprava na Mělníku. V tamním Barber shopu Mělník dá zákazník za klasický střih „fade” 550 korun, střih strojkem je za 400 korun a kompletní úprava hlavy včetně vousů 800 korun.

„Průměrně k nám chodí dvacet zákazníků denně," uvedl Petr Terč, hlavní barber a zakladatel podniku, který ve městě na soutoku funguje už rok. Za dobu svého působení si podnik našel svou klientelu a zastavit se na stříhání z ulice je pro neobjednané zákazníky nemožné.

Frčí styly pompadour, caesar a buzz

Podle oslovených barberů nejvíce frčí styly pompadour, jehož hlavní charakteristikou je vyčesaný objem nad obličejem, caesar střih (rovně střižená ofina) nebo takzvaný buzz styl - stejná délka vlasů po celé hlavě.

Ačkoli je v dnešní době trendy mít vlasy upravené od barbera, někteří muži stále volí levnější variantu. „U kadeřnice dávám 250 korun i se spropitným. Za můj obyčejný střih až dost. Má mě za tři minuty ostříhaného. Ale většinou mě stejně stříhá přítelkyně," uvedl Jindřich Klofát z Mělníka.