Rekonstrukce barokního zámku v Liblicích, jehož majitelem je Akademie věd České republiky, po pěti letech končí. „Zámek, který je konferenčním centrem Akademie věd, bude od léta jako zámecký hotel přístupný veřejnosti,“ uvedla Hana Lejtnarová z oddělení památkové péče mělnické radnice.

Práce přitom mají pokračovat ještě v posledním zámeckém křídle, rekonstrukce výhledově čeká například i zahradní domek, skleníky a celý park s oborou, ze které už zmizely kmeny letitých stromů a náletové keře. Následovat by mělo obnovení melioračních kanálů na odvlhčení. K zahájení prací však může dojít až v době, kdy na projekt sežene Akademie věd peníze.

Liblické změny k lepšímu začaly už v devadestátých letech minulého století nezbytnými opravami střechy a stropů nad druhým patrem hlavní části zámku. Tehdy také nechala Akademie věd připravit projekt na celkovou rekonstrukci, která začala v roce 2002. Práce po celou dobu sledovali památkáři – a byli spokojeni. „Zámek v Liblicích patří na Mělnicku mezi památky v nejlepším stavu. Je to barokní skvost, jemuž rekonstrukce prospěla,“ poznamenala Hana Lejtnarová.

Náklady na rekonstrukci dosáhly částky asi 100 milionů korun. Projekt zahrnoval vedle stavebních úprav i četné restaurátorské práce, například na uměleckých dílech, nástěnných malbách, štukové výzdobě, nábytku nebo podlahách. V západním křídle zámku spojuje patra nové točité schodiště ze skla a oceli. V prostorách liblického zámku jsou vedle tří konferenčních sálů s moderní technikou i pokoje pro hosty a restaurace s moderní kuchyní. V místní obřadní síni se budou odehrávat koncerty a svatby.