A právě letos Královský český zemský ústav pro choromyslné v Horních Beřkovicích, jak se tehdy léčebna nazývala, slaví sto dvacet let svého otevření.
Oslavy výročí pro zaměstnance léčebny a zvané hosty, mezi nimiž byli ředitelé psychiatrických léčeben, zástupci ministerstva zdravotnictví a zdravotních pojišťoven, začaly užv pátekdopoledne v multifunkčním centru.

Tam se zhruba padesátce návštěvníků představil mělnický pěvecký sbor Chrapot a divadelní scénku o tom, jak to s přeměnou zámku na léčebnu nebylo, vtipně ztvárnil libochovický divadelní spolek Scéna.

„Oslava bude pokračovat v sobotu dvojkoncertem, kdy od 18.30 hodin vystoupí Marcela Holanová a o hodinu později Xavier Baumaxa. Koncert je přístupný nejen pro pacienty a zaměstnance léčebny, ale také pro veřejnost,“ řekl manažer multifunkčního centra David Vačilja a dodal, že vstupné je dobrovolné.

Beřkovická léčebna, která od svého založení několikrát změnila název, byla původně určena pro chronicky duševně nemocné ženy. Mužům se otevřela až v roce 1908.

V současné době slouží jako zdravotnické zařízení pro více než pět set pacientů se širokým spektrem diagnóz od neurotických poruch přes poruchy osobnosti až po schizofrenii a demenci.

Nejde však o ústav odloučený veřejnosti s pacienty zavřenými v klecích kropenými skotskými střiky, jak si mnozí lidé myslí. Ale právě naopak.

„V posledních letech se zbourala pomyslná bariéra mezi léčebnou a okolním světem. Beřkovické zařízení navštěvují nejen rodiny pacientů, ale také děti z mateřských a základních škol,“ připomněl manažer multifunkčního centra, který každým rokem zajišťuje tradiční hudební festival Beřkovické Jaro a Beřkovický podzim, jenž navštěvují desítky lidí z okolních obcí a měst.