Na nápad uspořádat společné setkání pejskařů, kteří mají doma právě berňáky, přivedl Petru Kalinovou článek v novinách, v němž se objevila věta, která ji doslova zvedla ze židle.

„Autorka tam psala, že berňáci jsou líní psi s línými páníčky. Tak jsem se spolu s dalšími lidmi z jednoho webu, kteří také vlastnili bernské salašnické, domluvila, že milé dámě dokážeme, že my ani naši psi žádní lenoši nejsme!" vypráví Petra Kalinová.

Tou dobou měla doma rok a půl starou Bessi, na kterou stále s láskou vzpomíná, přestože před rokem, krátce před sedmým výstupem na Říp, fenka navždy odešla za duhový most.

Největší sluníčko

„Bessinka byla moje největší sluníčko. Hrozně moc pro mě znamenala. Když jsem se rozváděla, strašně mi pomohla. Nebojím se říct, že mi zachránila život, nenechala mě totiž psychicky strádat," vypráví maminka čtrnáctileté Moniky a osmiletého Míši.

„Ona třeba nikdy nepatřila mezi psy, kteří mají rádi aportování, ale když mi bylo nejhůř, nějak to vycítila, přinesla tenisák a chtěla, abych jí ho házela," doplňuje Petra Kalinová s tím, že od předchozího psa, fenky sibiřského huskyho, se Bessi naučila i pár neřestí. „Hrozně hrabaly a pak do té díry schovaly Míšu. Nebo si kluka vzaly do boudy. Bylo to úžasné," popisuje s úsměvem. Nejspíš právě tehdy vzniklo silné citové pouto, které má malý Míša ke psům a ke zvířatům vůbec…

Ostatně Míša i jeho starší sestra Monika už se na letošní výšlap moc těší. Na každoročním setkání majitelů nejen bernských salašnických, ale i dalších psů, mají jasně dané úlohy – opatrují kasičky, do kterých účastníci přispívají na pomoc občanskému sdružení Bernský salašnický pes v nouzi.

Finanční pomoc

„Berňáky v nouzi založila kamarádka, snaží se zachraňovat psy tohoto plemene nejen u nás, ale například i ze Slovenska," vysvětluje Petra Kalinová, která k pravidelné finanční sbírce přidává i sbírku materiální. Její výtěžek letos poputuje do záchranné stanice Lary. „Potřebují hlavně hračky, konzervy nebo třeba deky," připomíná a dodává, že v letošním roce se rozhodla finančně pomoci nejen berňákům, ale také mělnickému útulku.

„Budeme mít dvě kasičky, každou pro jiné sdružení. Příchozí si budou moci vybrat, komu přispějí. Nebo mohou přispět oběma," doplňuje žena, která je po loňském skonu Bessi bez čtyřnohého kamaráda. Prozatím. Jakmile vyřeší bydlení, určitě si nového psa pořídí, ačkoli to nejspíš nebude bernský salašnický. „Právě v mělnickém útulku jsme s přítelem nedávno viděli krásnou borderku… Ale dokud nežijeme ve vlastním, tak psa mít nemůžeme," povzdychne si.

Plyšový berňák

Petra Kalinová se tak podruhé za sebou vydá na Říp v doprovodu pouze plyšového berňáka. A přestože tuší, že pro ni bude letošní výstup emocionálně náročný, nehodlá s pořádáním akce končit. „Loni jsem si to asi ještě tak úplně neuvědomovala, Bessi zemřela jen pár dní před akcí. Letos to pořádám hlavně pro ni, in memoriam," říká.

Dalším důvodem pak je skutečnost, že na každoroční akci většinou přijíždějí lidé, kteří už se znají a mají si o čem povídat. Po zdolání hory Říp se proto mnozí z nich přesouvají do hospůdek nebo na zahrádky na grilování. A o takové setkání je Petra Kalinová nemůže připravit. „Párkrát jsem řekla, že končím, ale okamžitě na mě vystartovali, ať na to rovnou zapomenu," uzavírá.

1,7 kilometru měří trasa, kterou budou muset majitelé psů se svými mazlíčky ujít, než stanou na vrcholu hory Říp. A pak je čeká stejně dlouhý sestup zpátkyna parkoviště v Rovné, kde mají v sobotu 19. září v 10 hodin sraz.