Vesnice čeká s napětím na druhý krajský verdikt o dotaci na rekonstrukci veřejného osvětlení. Kabely v zemi, rozvaděč i lampy jsou totiž v dezolátním stavu.

Podle kaninského starosty Jiřího Součka jsou hliníkové kabely staré skoro padesát let. „Už jsou v hrozném stavu,v posledních letech se na třech místech úplně rozpadly,“ řekl starosta, který je původním povoláním elektrikář a v minulosti dělal i revize sítí. A tak dobře ví, že veřejné osvětlení má na kahánku.

Zachránit ho mohou jen tři miliony korun na rekonstrukci a zároveň rozšíření, neboť za půl století ve vesnici přibyly další chalupy i sportovní a dětské hřiště. Zatím zůstávají po soumraku ve tmě.

Kanina je malá vesnice se sotva padesáti stálými obyvateli. A tomu odpovídají také možnosti rozpočtu, který je ročně nejvýš devět set tisíc korun.

„Z takové částky už nám na investice skoro nic nezbývá,“ připomněl starosta. Ze stejného důvodu by nebyl řešením ani úvěr. Ten by Kaninu ekonomicky položil.

A tak je jedinou nadějí právě dotace. Loni na jaře kaninská žádost o peníze z Fondu na rozvoj obcí a měst u kraje neuspěla. Na podzim se proto vesnice o dotaci na stejný záměr ucházela podruhé. Verdikt zatím nepadl.

„Nezbývá nám nic jiného, než to zkoušet pořád dokola, až peníze dostaneme. Nevýhodou ale je, že když zkoušíme dotaci na veřejné osvětlení, už se o kraje nemůžeme ucházet o příspěvek na žádný jiný záměr,“ poznamenal Jiří Souček.

Podzimní žádost o dotaci předcházelo snížení nákladů na projekt. „Změnily se podmínky a u vyšší částky byly tak náročné administrativní úkony, že bychom to nestihli. A tak jsme šli o milion dolů,“ řekl starosta. Teď záměr zahrnuje rekonstrukci a rozšíření řady dvaceti pouličních lamp na třicet.

„Počítáme i s jinými výbojkami, ty současné jsou letité, a tak je spotřeba elektřiny dost vysoká. Chtěli bychom je nahradit lepšími po ekonomické i ekologické stránce, některé možná i na solární energii,“ doplnil kaninský starosta.

Pokud před rekonstrukcí přijdou další poruchy chátrající sítě, bude muset vesnice dál vyhazovat peníze. Za poslední dva roky ji totiž provizorní řešení stálo desítky tisíc korun, za které už mohla mít třeba několik nových lamp.