Lidé bez střechy nad hlavou, kteří nechtějí mrazivé noci přežívat venku, na Mělnicku mnoho možností nemají.

Jediným oficiálním místem v regionu, kde mohou bezdomovci najít útočiště, je noclehárna mělnického azylového domu v ulici Na Malém Spořilově. Kralupy žádné zařízení pro bezdomovce nemají a Neratovice pro ně vyčlenily jeden z holobytů, který jim strážníci v případě potřeby večer otevřou.

V kralupské ulici Chelčického sice před pěti lety noclehárna fungovala v bývalém policejním sídle, ale město ji kvůli krátkodobému využití zrušilo. V budově pak vzniklo několik nových městských bytů.

Kralupským bezdomovcům se snaží v zimě pomáhat pracovníci tamní farní charity. „Zajišťujeme jim jídlo, ošacení, mohou se přijít ohřát, zavolat si nebo si u nás nabijí telefon," vyjmenovala ředitelka Farní charity Kralupy nad Vltavou Barbora Kovářová. Přespat ale v sídle charity bezdomovci nemohou. „Potom bychom jim doporučili azylové domy v Mělníku nebo v Praze. O nocleh se ale zatím žádný ze zhruba deseti lidí, kteří k nám denně chodí, nezajímal," poznamenala ředitelka farní charity.

Mělnický azylový dům, který je svou kapacitou největší ve středních Čechách, nabízí bezdomovcům noclehárnu s dvanácti lůžky. Potvrdila to vedoucí Služeb prevence města Mělníka Eva Vetešníková.

„Čtyři lůžka jsou určena pro ženy a osm pro muže. Noclehárna ovšem není dlouhodobě plně využívána. V současné době máme pouze tři nocležníky, mezi nimiž je jedna žena," konstatovala Eva Vetešníková, podle níž za jedno přespání lidé zaplatí padesátikorunu. V ceně mají sprchu, zapůjčení lůžkovin a základní potraviny. Za vyprání a usušení oblečení pak v případě zájmu zaplatí třicet korun.

Počet bezdomovců, kteří v mělnické noclehárně přespávají, se pohybuje většinou od tří do pěti. A zájem o nocleh se prý nezvedá ani s příchodem silných mrazů.

To potvrzuje i neratovická sociální pracovnice Kamila Stuchlová, podle níž většina bezdomovců nechce o nabídce přespání ani slyšet.
„Raději přebývají v přístřešcích, které si někde postaví a nocleh v námi nabízeném bytu nevyužijí," připomněla úřednice, která lidem bez střechy nad hlavou nabízí každý den i poukázky na jedno teplé jídlo denně.

„Pokud jde o člověka, který není v evidenci úřadu práce a nepobírá sociální dávky, vydáme mu poukázky do jídelny v řeznictví. To využívají v týdnu a o víkendech jsme jim zajistili jídlo a pití v bufetu u nádraží," uvedla Kamila Stuchlová a dodala, že v Neratovicích v současné době žijí čtyři bezdomovci.