Kruté noční mrazy posledních dnů, kdy teploty klesly až na minus dvacet stupňů, sužují především bezdomovce. Na Mělnicku mohou nocovat ve dvou azylových domech, v kralupské Chmelově ulici a v mělnické Dukelské ulici.

Mluvčí kralupské radnice Lenka Moravcová pro Deník uvedla, že v zatím nejmrazivější noci na začátku tohoto týdne žádalo o azyl v kralupské noclehárně sedmnáct lidí, kteří neměli kam jít.

„Jejich počet se nelišil od jiných dnů, kdy není taková zima. Odpovídá to i kapacitě noclehárny, kde ani víc míst není,“ řekla Moravcová a doplnila, že noclehárnu v bývalém policejním sídle v Chmelově ulici nevyužívají jen místní bezdomovci. Sjíždějí se tam také lidé z okolních vesnic a dokonce i ze vzdálených míst v různých částech České republiky.

Za přespání v kralupské noclehárně bezdomovci nic neplatí. Navíc dostanou talíř horké polévky a mohou se tam umýt.

V mělnickém azylovém domě v Dukelské ulici v současné době nabízí čtyři lůžka pro lidi bez přístřeší. Podle Jakuba Šlajse jsou dvě lůžka obsazena dlouhodobě.

„V noci z úterý na středu přišel přespat jen jeden nový bezdomovec,“ řekl Jakub Šlajs a dodal, že počet lůžek je omezený kvůli rekonstrukci azylového domu na Malém Spořilově. „Specializujeme se spíš na rodiny s dětmi. Bezdomovcům doporučujeme komerční ubytovny,“ doplnil.

V Mělníku se podle šéfa městské policie Ladislava Hošmánka počet bezdomovců oproti létu snížil. „Na autobusovém nádraží se pohybuje tříčlenná skupinka, která si noclech zařídila sama. Další dva bezdomovci, kteří se pohybují většinou na Pšovce a v Mlazicích, chodí přespávat do azylového domu v Dukelské ulici,“ řekl šéf strážníků a doplnil, že s bezdomovci nejsou v posledních dnech ve městě žádné potíže.

„V tomto počasí jsme k bezdomovcům shovívaví a pokud se chovají v souladu se zákonem, z veřejných prostor je nevykazujeme,“ vysvětlil Hošmánek.

Ani v Neratovicích nejsou podle mluvčí radnice Jiřiny Kovářové větší problémy s bezdomovci. „Podle velitele strážníků se ve městě pohybují dva až tři lidé bez domova,“ řekla Kovářová.

V loňském roce věnovala neratovická radnice tamním bezdomovcům polévku a deky. Letos nedostanou nic.