A jak se zdá, šli obyvatelé do sebe. „V březnu při předem avizované akci Neratovice nejsou smetiště bylo odpadu z černých skládek u kontejnerů posbíráno celkem 3,27 tun,“ uvedl Karel Němec z neratovického odboru správy majetku. To je znatelně méně než v jiných měsících. Pro srovnání: během ledna se svezlo celkem 29,05 tun tohoto odpadu a v únoru to bylo celkem 16,84 tun odpadů z černých skládek.

„Akce upoutala požadovanou pozornost. V ulicích bylo mnohem méně odpadu než obvykle. A po zviditelnění a medializaci akce dokonce některé odpady z ulice zmizely,“ pochvaluje si Němec. Podle něj se také zvýšila i poptávka po službě odvozu starého nábytku do sběrného dvora a zvýšilo se množství odpadu, který na sběrný dvůr přiváželi obyvatelé sami.

Reakce na akci, která měla upoutat pozornost k odpadovému tématu, se objevovaly i na sociálních sítích. „Vidět jsou většinou ty negativní, ale dostávali jsme i pochvalné a podporující,“ říká Němec. Lidé většinou kritizovali, že neodvážení odpadů bude svědčit hlodavcům, že vzniknou zbytečná infekční místa a také, aby se raději zapojil městský kamerový systém a strážníci.

Původně chtělo město odpad vystavit na náměstí, ale od toho nakonec radnice ustoupila. Odpad byl svezen do sběrného dvora a nakonec zlikvidován. Podle radnice obsluha a svoz černých skládek a následné dotřídění a likvidace odpadu stojí město téměř 1,5 miliónu korun ročně. Za březnový odpad, který byl znatelně menší vydala radnice 27 tisíc korun místo obvyklé sumy přesahující často i 100 000 korun.