„O výskytu bobrů na Vltavě i přímo v Kralupech víme,“ potvrdil Deníku mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán, podle kterého ale tento vodní hlodavec z hlediska správce toku žádné vážné problémy nezpůsobuje. „Pokud strom okousaný bobrem spadne do koryta řeky, v rámci údržby naši říční dozorci překážku z vody odstraní,“ uvedl Roldán.

Bobr je největším evropským vodním hlodavcem, tato zvířata váží většinou mezi dvanácti a pětadvaceti kilogramy, někdy ale jejich váha může výrazně přesáhnout třicítku. Obavy z nich ale lidé mít nemusí, ani rodiče malých dětí nebo majitelé psů. „Bobr je hodně ostražitý a opatrný, při ruchu se schová a mezi lidi nepůjde,“ vysvětlil Petr Starý ze záchranné stanice AVES v Brandýsku, která působí i na Kralupsku.

| Video: Youtube

V minulosti lidé bobry lovili - pro maso nebo kožešiny a výměšky z jejich pachových žláz používali proti nachlazení a zánětům. Původní bobří populace tak byla v českých zemích vyhubena už v osmnáctém století. Teď se ale bobři do přírody pomalu vracejí. Podle odhadu Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) z loňského podzimu žije v Česku zhruba patnáct tisíc bobrů, kteří patří k chráněným druhům živočichů.

„Bobr buduje hráze, aby zvýšil hladinu vody v místech, kde se pohybuje. Ve vodě se totiž cítí nejbezpečněji, pod vodou potřebuje mít i vchod do nory, kterou obývá. Vytváří si proto systém jezírek a tůní, které jsou propojené sítí kanálů,“ vysvětlují odborníci z AOPK, podle kterých tak bobři pomáhají se zadržením vody v krajině, čímž prospívají mnoha ohroženým druhům živočichů ve svém okolí. Samozřejmě mohou svými stavitelskými schopnostmi způsobovat škody. Existuje proto i program péče, v rámci kterého se za ně proplácejí náhrady.

V posledních letech způsobili bobři škody jiného druhu na Moravě, kde u Domašova nad Bystřicí na Olomoucku dokonce zavinili kuriózní železniční nehodu. Do stromu, který pokáceli, tam totiž najel rychlík. Nikomu se tehdy naštěstí nic nestalo.

U kralupských tůní žije i další vodní hlodavec, nutrie. To je ovšem nepůvodní druh, který u nás nemá přirozeného nepřítele. Lidé by nutrie neměli krmit, často se totiž přemnožují a způsobují škody.