Podle Ludvíka Gottfrieda, vedoucího odboru správních činností a dopravy neratovického městského úřadu, žije na Mělnicku nemalý počet řidičů, kteří dosáhnou všech bodů opakovaně.

„Přestupky, které zaznamená městská policie, jdou po oznámení rovnou na evidenci řidičů," popsal vedoucí odboru. „Pořád se přitom objevují lidé, kteří se neustále takzvaně vybodovávají," připomněl.

Mezi nejčastější pachatele přestupků podle něho nepatří mladí řidiči, ale spíše ti, kteří si trestné body nestíhají průběžně odepisovat. Například absolvováním školení bezpečné jízdy je totiž možné odepsat tři body. „Jde zejména o řidiče, kteří mají firmu nebo živnost, jezdí dodávkami, pospíchají, mají málo času a stav svého řidičského konta nekontrolují. A pak se diví, když jim přijde výzva k odevzdání řidičského oprávnění," vysvětlil Ludvík Gottfried.

Rok pauza a návrat do autoškoly

Ve chvíli, kdy řidič přijde o řidičák, musí na rok zapomenout na to, že by se posadil za volant. Poté musí absolvovat psychotesty a přezkoušení v autoškole. „Většina řidičů projde," potvrdil vedoucí odboru správních činností a dopravy.

V Kralupech nad Vltavou evidují v současné době 173 řidičů s dvanácti body, v Neratovicích jich pak je ještě o jednoho více. Dvaačtyřicet z nich přitom nikdy nevlastnilo řidičský průkaz.

Stav řidičského konta mohou zájemci zjistit na správně příslušném městském úřadě i na kterékoli pobočce Czech Pointu.