Následky odmítnutí raněných ze středních Čech traumacentrem vinohradské nemocnice možná zasáhnou i Mělnicko. Omezí–li pražská nemocnice kvůli ztrátám kapacitu svého traumacentra, mohly by být záhy všechna lůžka anesteziologicko – resuscitačních oddělení pěti oblastních nemocnic v kraji plná. Pak by lékaři z menších nemocnic, snažící se zajistit převoz pacientů bojujících o život na specializovaná traumacentra, slyšeli: možná za dva dny, ptejte se jinde…

Jedno lůžko na ARO na skoro dvacet tisíc lidí. Tak to dnes vypadá na Mělnicku, kde je pro asi 96 tisíc obyvatel jediné lůžkové ARO oddělení v mělnické nemocnici. „Stává se, a nebývá to vzácné, že našich pět lůžek je obsazených,“ řekl pro Deník primář mělnického ARO Jan Leicht.
Pak musejí být pacienti převezeni na ARO v jiné, vzdálenější nemocnici. Z oblastních nemocnic ve středních Čechách jsou k Mělnicku nejblíž mladoboleslavská a kladenská.

V Mladé Boleslavi osmnáct lůžek na ARO místní nemocnice pro spádové území zpravidla stačí. „Většina pacientů zůstává u nás, převážíme–li komplikovanější případy, pak na traumatologii liberecké nemocnice,“ vysvětlil mluvčí nemocnice Václav Řičář.
Kladenské ARO má osm lůžek, která bývají plná asi ze tří čtvrtin. „Máme–li volná lůžka, přijímáme i pacienty ze spádové oblasti,“ řekl zástupce primáře kladenského ARO nemocnice Jaroslav Zahrádka.

Na Mělnicku je ARO ještě v neratovické nemocnici, žádná lůžka ale nemá, anesteziologové působí pouze na operačních sálech. Na jaře však začne sloužit pacientům odkázaným na podporu přístrojů nové oddělení chronické intenzivní resuscitační péče. „Chronicky nemocní pacienti tak uvolní lůžka na ARO pacientům s akutními stavy,“ vysvětlil ředitel nemocnice Jiří Vlček. Navíc na tom zdravotní pojišťovny ušetří. „Za den pobytu pacienta na lůžku u nás zaplatí asi čtrnáct tisíc korun, na ARO je to přes třicet tisíc korun,“ doplnil Vlček.

Na mělnickém ARO se loni léčilo 178 vážně nemocných pacientů. Kolik lidí z Mělnicka bylo ve stejné době na traumatologiích pražských nebo jiných nemocnic, však není jasné. A tak je možné, že kdyby pražské nemocnice odmítaly pacienty ze středních Čech, lůžka na ARO oblastních nemocnic by kraji nestačila.

Za kauzou vinohradské nemocnice jsou peníze. Loni mělo tamější traumacentrum ztráty osmdesát milionů korun. Pojišťovny mu totiž platí jen za obsazená lůžka, operační sál, lékaři i sestry ale musejí být připraveni nepřetržitě. A tak nemocnice sáhla ke krajnímu řešení, chce omezit kapacitu traumacentra a odmítat na plánovanou léčbu Středočechy. To je podle hejtmana Petra Bendla nepřijatelné. Snaží se najít pomoc u ministra zdravotnictví Tomáše Julínka, který by mohl přispět k řešení dlouhodobého podhodnocení úhrad za péči o vážně nemocné pacienty.

Pacienty z Mělnicka převážejí záchranáři například do pražských nemocnic na Bulovce nebo v Motole. Ty naštěstí zatím omezení přijímání pacientů ze středních Čech neoznámily.