Novodobá hrozba lesů. Tak říkají lesníci na Mělnicku rychle se šířícímu prosychání borovice lesní, které končí odumřením celého stromu.
Rezivění jedné z hospodářsky nejvýznamnějších lesních dřevin trápí také lesníky na Řepínsku. Potvrdil to vedoucí společnosti Lesy Řepín Jaromír Kratochvíl.
„Odumírá poměrně velké množství borovic ve všech věkových třídách. Nejhorší je, když začnou prosychat mladé porosty, které ještě nedospěly mýtního stáří,“ vysvětlil Kratochvíl.
Ten také uvedl, že po konzultaci s odborníky lesní ochranné služby je zřejmé, že sosny decimuje pravděpodobně houba, která dříve napadala jen porosty borovice černé.
„Borovice černá je dřevina bez většího hospodářského významu, kdežto borovice lesní je dřevinou hospodářsky významnou,“ poznamenal Kratochvíl s obavou, že pokud budou převládat extrémní výkyvy počasí a sucha, mohla by houba s latinským názvem Sphaeropsis sapinea způsobit akutní napadení rozsáhlých borových porostů.
A obrana proti ní není téměř žádná. Odborníci doporučují včas chřadnoucí stromy vykácet a zpracovat, aby je nenapadl podkorní a dřevokazný hmyz. Těžební zbytky by se měly spálit, což má zabránit šíření nákazy .
„Pálit v létě klest je nemožné, protože by hrozily lesní požáry,“ připomněl řepínský lesní hospodář s tím, že už nechal vymýtit více než sto kubíků napadeného dřeva. Přesto se ale v lesích objevují další rezavé sosny.
Josef Procházka ze společnosti Lesy Hluboká potvrdil reznutí borovic i v lesích pod jeho správou. „Je to opravdu všude. Dívali jsme se, ale přesnou příčinu jsme ještě nezjistili. Velký výskyt zaznamenáváme zejména na prosluněných plochách u polí,“ konstatoval Procházka.
Choroba se podle ředitele lesních školek Vojenských lesů a statků Ladislava Kece nevyskytuje pouze na Mělnicku. „Vzhledem k tomu, že se pohybuji po celé republice, vidím reznoucí borovice všude. Ve většině případů jde zřejmě právě o napadení houbou,“ řekl Kec a doplnil, že na mnoha místech jsou rezavé dokonce mlaziny.
Lesníci doufají, že se houba nerozšíří v takové míře jako grafióza, která u nás před lety prakticky zlikvidovala porosty jilmu habrolistého a jilmu horského.