Mělnickem se v noci z neděle na pondělí prohnala silná bouře, kterou doprovovázely prudké lijáky a krupobití. Hasiči dokonce museli kvůli přívalům vody evakuovat jednu rodinu v Osinalicích.

Jednotky dobrovolných i profesionálních hasičů stále odklízejí následky bouře, především popadané stromy. Jen v Mělníku stromy poničily asi dvanáct zaparkovaných vozů.

Od brzkého rána jsou v terénu také zaměstnanci mělnických technických služeb. Podle jejich šéfa Oldřicha Schindlera bylo nejprve nutné zprovoznit frekventované silnice a chodníky. „V terénu je nasazená veškerá technika, jako například multikáry, Avie nebo zametací stroje,“ popsal Schindler.

Velké množství stromů popadalo například v Bezručově ulici, v parcích u autobusového nádraží, Na Polabí a v Jungmannových sadech. Padající vzrostlá borovice ohrozila i budovu kulturního domu. Uzavřený je také hřbitov v Pražské ulici.

Podle vedoucího mělnického odboru životního prostředí Ctirada Mikeše není možné určit, v jakých částech města je situace nejhorší. „Na místech, kde je větší počet stromů, je také více polámaných a popadaných větví, a tak tato místa vypadají více poškozená,“ vysvětlil Mikeš a dodal, že práce na odklízení stromů v parcích a na hřbitově budou moci začít, až budou zprůchodněny veškeré ulice. „Úklid viditelných škod potrvá zhruba deset dní,“ odhadl Mikeš s tím, že náklady se vyšplhají na půl milionu korun.

„Celkové náklady na odstranění škod budou ale vyšší. Předpokládáme asi jeden a půl milionu korun,“ dodal Mikeš.

Za poslední tři roky je to v Mělníku už třetí větrná smršť a městská zeleň je proto velmi zdevastovaná. „Město musí investovat ještě dalších pět set tisíc korun na novou výsadbu, jinak hrozí, že Mělník bude do pěti let bez zeleně,“ zdůraznil Mikeš.

Kromě hasičů a technických služeb pracují na odstranění škod ještě další tři soukromé firmy, které mají přesně určené plochy, které musí vyčistit.

Kromě škod, které napáchal silný vítr, potrápil některé obyvatele Mělníka a okolí také příval vody. „V noci napršelo během půl hodiny 64 milimetrů srážek,“ uvedl Ctirad Mikeš s tím, že se jedná o největší příval vody za posledních čtyřicet let. Vyplavené sklepy měli například lidé žijící v Mlazicích nebo ve Velkém Borku. Rozvodněná Liběchova navíc zaplavila louky podél silnice I/9 mezi Liběchovem a Medonosy.
Profesionální i dobrovolní hasiči vyrazili do terénuve dvě hodiny ráno, aby co nejdříve zprůjezdnili silnice. V pohotovosti jsou od noci také městští stážníci. Odklízeli především naplavenou zeminu a odpad.

Kvůli noční bouřce navíc nejezdí vlaky mezi Lhotkou a Skalskem na trati Mělník - Mšeno. Vlaky jsou tam nahrazené autobusy. Podle železničářů dopravě brání ujíždějící svah u trati a velké množství popadaných stromů v kolejišti. Provoz na železnici by měl být obnoven během zítřejšího dopoledne.

Stovky lidí bez elektřiny

Bez elektřiny jsou stovky domácností. Potvrdil to mluvčí ČEZu Martin Pavlíček. „Nejhorší situace je mezi Neratovicemi a Mělníkem. Nefunguje tam zhruba dvě stě padesát trafostanic,“ řekl Pavlíček s tím, že ještě během dneška by měly být dodávky elektřiny obnoveny.

„Přednostně pracujeme na opravách vysokého napětí,“ uvedl mluvčí energetiků a dodal, že některé domácnosti mohou být bez proudu ještě zítra. Stejně jako obyvatelé Lhotky u Mělníka. Stromy tam poblíž vlakové zastávky strhly elektrické vedení asi v kilometrové délce. Na odstraňování popadaných stromů se podílejí také místní obyvatelé. Parta mužů zaměstnaných v tamní firmě, potvrdila, že nemohou bez elektřiny pracovat a tak šli pomáhat.