Mělnický hřbitov svatého Václava v Pražské ulici bude pro veřejnost plně přístupný zřejmě až na začátku září.

Po ničivé bouři, která se Mělníkem přehnala před pěti dny, tam popadala zhruba desítka stromů. Martin Hnilica, majitel firmy, která kalamitu na hřbitově odklízí, uvedl, že část hřbitova bude otevřená už během zítřejšího dne.

„Některé úseky však zůstanou i nadále uzavřené, protože na některých místech visí tři až pět stromů zaklíněných do sebe a velmi obtížně se odstraňují,“ vysvětlil Hnilica s tím, že práce na úplném odklizení všech popadaných stromů a větví potrvají ještě do konce srpna nebo začátku září.

Obavy lidí, že vyvrácené a polámané stromy poškodily také náhrobky, se bohužel potvrdily. Podle Martina Hnilici je jich zasažených několik. Zatím ale není známý jejich počet ani rozsah škod. „Škodu na náhrobcích a hrobech bude možné určit až po odklizení stromů,“ poznamenal Hnilica a dodal, že na likvidaci popadaných stromů pracují dva stromolezci a jejich dva až tři pomocníci.

Silný vítr, který se na sklonku minulého týdne prohnal Mělníkem, za sebou zanechal celkem sto padesát šest vyvrácených stromů. Z nich dvě stě deset muselo být kvůli bezpečnosti pokáceno a šest set stromů je vážně poškozeno. Informoval o tom vedoucí mělnického odboru životního prostředí Ctirad Mikeš.

Podle něj bude muset radnice v příštích letech investovat více peněz do nové výsadby, jinak by hrozilo, že se Mělník stane městem bez zeleně. „Odhad celkové škody, kterou vichřice ve městě způsobila, je asi dva a půl milionu korun,“ uvedl Mikeš a vysvětlil, že pokud se k této částce navíc přidají také újmy na městských lesích, vyšplhá se výsledná suma na pět až šest milionů korun.

Město navíc musí počítat s tím, že se další nalomené větve mohou objevit až po opadu listí v podzimních měsících. Přesné škody však budou patrné až příští rok na jaře, kdy stromy začnou znova obrůstat.

Za posledních deset let je to už pátá kalamita, která město tak intenzivně zasáhla. Následky větrné smrště, kterou Mělník zažil přesně před rokem, se likvidovaly až do poloviny letošního srpna.