Bramboráky, bramborové placky, bramborové knedlíky nebo bramborová kaše. Z obyčejných levných jídel se možná stanou drahé dobroty.

Zemědělci se totiž shodují na tom, že letošní počasí bramborám nepřálo. Hlízy jsou malé a v řádkách jich mnoho nebylo.
„Klimatické podmínky úrodě brambor opravdu příliš nepřály. Protože byla delší zima, půda zůstala prochladlá a brambory se tak zarazily v růstu," konstatoval soukromý zemědělec Stanislav Fiala z Jelenic.

Podle něj se na Mělnicku většinou brambory sázely kolem dvacátého března. Letos to ale nešlo. „Zem byla mokrá, takže jsme začali sázet asi o deset dní déle. Ani tehdy ale nebyla dost vyhřátá. Brambory dostaly šok, některé vůbec nevzešly," připomněl a dodal, že v jiných letech sklízeli 
v průměru okolo dvou set metráků brambor z hektaru a letos je to až o třetinu méně. Někde dokonce i o víc.

Třetinový pokles hlásí i zemědělec Tomáš Vurm z Malého Újezdu, který hospodaří převážně na polích kolem obce Červená Píska. „S bramborami je to letos opravdu horší než v předchozích letech, v průměru o těch třicet procent méně," prohlásil Tomáš Vurm. Na některých plochách sklidil dokonce jen zhruba devět tun z hektaru, přitom běžně mu na hektaru pole vyroste kolem čtyř set metrických centů brambor.

„Pokud bych zprůměroval všechny plochy, tak jsem na nějakých pětadvaceti tunách brambor z hektaru," připomněl zemědělec z Malého Újezdu.
Znatelný rozdíl v množství sklizených brambor mezi jelenickým zemědělcem a jeho sousedem z Malého Újezdu spočívá v závlaze. Polnosti okolo Červených Písků jsou totiž zavlažovány vodou z řeky, kdežto plochy na druhé straně mladoboleslavské silnice jsou odkázány jen na dešťové srážky.

„Zemědělci, kteří hospodaří blíž k vodě, jsou na tom jasně lépe. My závlahu nemáme, takže když je sucho, hned to na plodinách pocítíme," přiblížil Stanislav Fiala.

Vytrvalý déšť ale bramborám také neprospívá. Potvrdil to syn Stanislava Fialy Michal, který s otcem hospodaří. „Stačí, aby mezi řádky byla tři dny voda a brambory začnou zahnívat," vylíčil.

A deštivý červen, kdy se Mělnicko potýkalo s dalšími záplavami, právě hlízám neprospíval. „Sešlo se více nepříznivých aspektů najednou. Květen byl chladnější a sušší, červen zase deštivý a o letních prázdninách se teploty pohybovaly okolo čtyřicítky, což také není ideální," uvedl Michal Fiala s tím, že několik hektarů brambor navíc doslova zdecimovaly kroupy.

„Omlátily nať a ze země zůstaly trčet jen stonky. Některé plochy jsme tak mohli rovnou zaorat, protože by hlízy už nenarostly," navázal na syna Stanislav Fiala.

Se stejným problémem se potýkal Tomáš Vurm. „Kroupy se i u nás na úrodě dost podepsaly, na některých místech došlo ke ztrátě až okolo osmdesáti procent. Porosty úplně rozbily," posteskl si zemědělec.

S velikostí hlíz prý ale na tom není až tak nejhůře. A to právě díky závlaze z Labe, kterou zemědělci kolem řeky hojně využívají.

Zemědělec Václav Valsa, který hospodaří v oblasti Kel a Tuhaně si letošní úrodu brambor jako jeden z mála kupodivu pochvaluje.

„Nemohu si stěžovat. Brambory sice podrůstají, nemají přesně takový tvar, jako by měly, ale úroda je slušná. Řekl bych, že mám větší výnos než vloni. Nemám to ještě přesně spočítané, ale průměrně to dělá přes tři sta metráků na hektaru," pochválil úrodu brambor Václav Valsa, jemuž ovšem letošní povodně napáchaly na porostu obilných plodin škody za téměř tři miliony korun.

A jak to zemědělci vidí s vývojem ceny konzumních brambor? „Už dnes je cena dvojnásobná. Vloni jsme touto dobou prodávali kilo za sedm a letos už za čtrnáct korun. Myslím, že v zimě a z jara by se mohla cena vyšplhat až ke dvaceti korunám za kilogram," předpokládal Michal Fiala.

Podobně to vidí i Tomáš Vurm. Podle něho by cena kilogramu brambor ale neměla dvacetikorunu překročit: „Jestli budou přes zimu brambory za dvacet korun, tak to podle mě bude maximální částka, kterou budou lidé ochotni zaplatit. Jinak budou místo brambor kupovat něco jiného."

Slabší úroda brambor není jen na Mělnicku, ale v celé republice. O mnoho lépe na tom nejsou ani pěstitelé v sousedních zemích, kteří často dodávají levné brambory na pulty supermarketů.