Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Brigádník si denně vydělá pár stovek i tisíc korun

Vydělat si na nový mobilní telefon, počítač, motorku nebo na cestovní výlohy. To jsou nejčastější důvody, které vedou studenty k tomu, aby o prázdninách obětovali část svého volného času a našli si brigádu. Právě teď, na začátku jara, je přitom podle zaměstnavatelů správná doba si brigádu rezervovat. Na některých lukrativních místech však může být i s předstihem několika měsíců pozdě.

3.4.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Miroslav Kucej

„Každé léto zaměstnáváme zhruba stovku brigádníků. Většina z nich působív oblasti automotive," říká Tomáš Prokop z bakovské pobočky personální společnosti DP Work. Ta podle něho díky smlouvě uzavřené s Odborovým svazem Kovo dokáže nabídnout brigádníkům hodinovou mzdu až 150 korun za hodinu. To už je částka srovnatelná s platem kmenových zaměstnanců automobilky Škoda Auto.

Nejčastěji o sobě prý studenti dávají vědět na přelomu dubna a května, kdy začínají uvažovat, jak v létě naloží s volným časem.

Zatímco na Mladoboleslavsku představují brigády v automobilovém průmyslu nejzajímavější a také nejlukrativnější příležitost, v jiných částech středních Čech to mají brigádníci složitější. Jistotou bývá roznášení novin a letáků, za které ale bývá slabší výdělek. Na Nymbursku se studenti nechávají zaměstnávat například ve sklárnách, na Mělnicku často doplňují zboží v marketech.

Poděbradské sklárny, které patří mezi největší zaměstnavatele na Nymbursku, chtějí v létě zaměstnat přibližně dvacet studentů. „Nabízíme krátkodobé brigády zejména na úseku expedice při balení výrobků, případně i ve strojním oddělení," říká Kateřina Horsinková z personálního oddělení podniku, kde je o brigády zájem.

Hůř je na tom jeden z největších zemědělských producentů na Nymbursku, firma Bramco ze Semic. „Pořádáme každý rok nábory na sezonní brigády, ovšem prakticky nikdo se nepřihlásí. A když někdo přijde, tak rovnou řekne, že nechce pracovat rukama," říká zaměstnankyně sekretariátu vedení firmy. Zájemce o práci na poli nebo ve skladu prý ještě nikdy neodmítli, ze strany Čechů ovšem není zájem. Proto si vypomáhají brigádníky z jiných zemí, například z Ukrajiny. „Potřebujeme brigádníky, kteří by pracovali nejlépe tři měsíce. Pěstujeme různé druhy zeleniny i brambor, takže si každý umí představit, o jakou práci jde. Ti, kteří jezdí pravidelně, jsou například zručnější při svazkování ředkviček. Sezona začíná v květnu," připomíná zaměstnankyně Bramca.

Podle Veroniky Jirkůz mělnické společnosti, která pořádá školy v přírodě nebo příměstské tábory pro děti, se mohou studenti stát instruktory. A za práci při pětidenním pobytu dostat plat 2400 až 3200 korun. „Odměna závisí na délce pobytu a kvalitě odvedené práce," vysvětluje Veronika Jirků.

Brigády v Mělníku nabízí i obchodní řetězec se zahradním zbožím, jde o práci ve skladu nebo montování nadzemních bazénů. Brigádníkům tam dávají devadesát korun za hodinu.

Studenti si zpravidla musí sehnat brigády sami. Úřady právě jsou v tomto ohledu nápomocné spíše zaměstnavatelům, kteří pracovní síly hledají.

Někteří podnikatelé ovšem před koncem školního roku úřad práce navštíví a na jeho nástěnku umístí nabídku brigády.

Oslovení studenti se však shodují, že velký význam mají při shánění dočasného zaměstnání osobní kontakty a známosti. Podotýkají přitom, že o manuálně náročnou práci příliš zájem nemají.

Na kolik si brigádníci o prázdninách přijdou? Záleží na regionu, rozsahu práce i její náročnosti. V případě roznosu letáků jde většinou o několik set korun, v mladoboleslavské automobilce lze však za den vydělat i více než dvanáct set korun.

Autor: Martin Weiss, Barbora Tesnerová, Miroslav Jilemnický

Máte pro letošní léto zajištěnou brigádu?

ANO

7 hlasů

NE

15 hlasů

Hlasovalo: 22

Anketa byla ukončena

3.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Ve středu v Deníku: prvňáčci ze ZŠ Řepín, ZŠ Pšovka a ZŠ Kly

KSM: Sršni Kutná Hora - TJ Božetice 9:2.

Zápas v Kralupech ukončilo ošklivé zranění. Obránce Božetic řízla brusle do krku

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Muzeum přiblíží historii a staré ovocné stromy

Mělník – Regionální muzeum na náměstí Míru hostí v sobotu 28. října Den středočeského kraje.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

KRÁTCE: Oprava si vyžádá uzavírky

Mělnicko - Přinášíme vám přehled krátkých zpráv z regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení