Přejmenování mělnického mostu, jemuž se mezi místními říká nový, na Most Václava Havla, je zatím nejasné. Mělnická radnice sice už získala svolení Dagmar Havlové i Ředitelství silnic a dálnic, ale zatím schází souhlas Havlova bratra Ivana.

Podle starosty města Mělníka Ctirada Mikeše by nebylo slušné rozhodnout o pojmenování mostu bez jeho svolení. Zastupitelé města navíc nejsou v záležitosti Havlova mostu jednotní, proto je čeká ještě důležitá diskuze.

„Předpokládám, že se k tomuto tématu vrátíme na červnovém veřejném zasedání zastupitelstva. Chci, aby se k tomu vedla velmi sofistikovaná diskuze, protože je to podstatná věc s etickým dopadem," prohlásil starosta.

Mezi zastupiteli panuje otázka, zda je právě most přes Labe nejvhodnějším místem, které by mělo nést jméno bývalého prezidenta. Někteří by uvítali například Náměstí Václava Havla, které by mohlo vzniknout přejmenováním Náměstí Boženy Němcové na mělnické Pšovce.

S přejmenováním náměstí nebo například ulice by ale vznikl zásadní problém pro obyvatele.

„Znamenalo by to vyměnit občanské průkazy a změnit místa podnikání. Tím bychom zatížili obyvatele města, což u mostu, který je navíc bezejmenný, nehrozí," připomněl mělnický starosta, podle něhož se náměstí v tomto státě přejmenovávají velmi rychle, co režim, to jiný název náměstí.

Mezi Václavem Havlem a novým mostem je podle Mikeše jistá symbolika. „Most, který spojuje pravý a levý břeh řeky, spojuje při pohledu do mapy také východ a západ. A právě o to se snažil i Václav Havel," doplnil starosta.