Vyšetřovatelé se zajímají o to, jaké měli Bušina a další lidé zapletení do této kauzy kontakty s náměstkem středočeského finančního ředitelství Jaromírem Svobodou.

Tomu již šéf Finančního ředitelství v Praze Pavel Trnka pozastavil výkon funkce náměstka. „Preventivně,“ upřesnil s tím, že Svoboda zatím zůstává pracovat jako obyčejný referent. Zatím ale nebyl z ničeho obviněn a policie nechce ani říci, zda je prověřován přímo v souvislosti s kauzou daňových úniků. Nicméně z úřadu, který má dohlížet právě na správné vybírání daní, si vyšetřovatelé odnesli řadu dokumentů.

Podle serveru Idnes.cz byl Svoboda v kontaktu s lidmi obviněnými z kauze monstrózních daňových úniků nejen prostřednictvím svého syna, jenž spolu s jedním z obviněných podniká, ale také osobně. A z pozice člověka, který shání peníze pro sportovní kluby (jde o aktivitu, jíž se věnoval ve volném čase a která neměla nic společného s jeho pracovním zařazením). Svoboda byl údajně prostředníkem mezi firmami napojenými na Bušinu a některými sportovními kluby při objednávkách reklamy. Přitom právě platby za fiktivní propagaci (respektive za výrazně předražené skutečně poskytnuté reklamní služby sportovních utkáních) mají být podstatou třísetmilionového podvodu: sedmimístné částky na reklamu zanesené do nákladů umožňovaly formám snížit svou daňovou povinnost. Část takto „ulitých“ peněz se pak v hotovosti vracela k původcům podvodu.

Získat Svobodovo vyjádření ke kauze, která se kolem něj začala rozvíjet, se nepodařilo. Policie potvrzuje, že jeho činnost prověřuje – zatím však nechce sdělit cokoli bližšího. Detektivové totiž teprve shromažďují materiály a vyhodnocují důkazy.