Čerstvá data sesterského serveru Annonce ukazují, že ve většině regionů je letos pro člověka s průměrným platem vlastní bydlení ještě méně dostupné než loni. Aby si mohl ve středních Čechách pořídit starší byt 3+1, musel by svou čistou mzdu odkládat do posledního haléře po dobu deseti let a dvou měsíců, což je o devět měsíců déle než minulý rok.

Podle Viktora Janovského, mělnického makléře z Aktivreality, zájem o reality zůstává stejný. „Lidé kupovat chtějí, poptávka je stále velmi vysoká, nabídka je ale slabší,“ vysvětluje Viktor Janovský, podle kterého ceny nemovitostí v oblasti, na níž se soustředí, tedy na Mělnicku a část středních Čech severně od Prahy, výrazně nerostly ani před koronavirovou krizí.

„Řekl bych, že se toho od uvolnění opatření moc nezměnilo. S dalšími makléři jsme se shodli na tom, že to vypadá, jako by se nic nestalo. Samozřejmě ještě může mít pandemie nějaký pozdější doběh,“ říká Janovský.

Nižší poptávku po nemovitostech nezaznamenal ani Viktor Cempera z Mělnické dražební a realitní. „Cena pozemků je vyšší,“ připomíná makléř.

Podle jeho mínění mají lidé pravděpodobně strach z možných změn ohledně hodnoty peněz, a tak chtějí své úspory zajistit prostřednictvím nějaké nemovitosti. „Realitní trh zamrzl na jaře jen na chvilku, teď je to spíš naopak,“ dodává Viktor Cempera.

V Kralupech nad Vltavou podle Moniky Plickové z Dumrealit.cz před časem mírně stoupla nabídka. Teď je její stav ovšem opět tristní. A poptávka nabídku výrazně převyšuje.

„Poptávka je a lidé by rádi investovali, zároveň využívali levné sazby, které nabízejí banky. A samozřejmě všichni doufají, že se schválí očekávané zrušení daně z nabytí,“ říká makléřka, podle které se realitní trh pozastavil nejméně na dva týdny po vyhlášení stavu nouze. „Lidé na prohlídky nechodili, téměř vůbec nevolali, až později se začali osmělovat. Aktuálně nepociťuji, že by realitní trh ve městě nějakým způsobem zamrzl,“ míní Monika Plicková, která ovšem nevylučuje, že se situace může změnit za pár měsíců, až se sečtou ztráty. „Lidé měli různé podpory od státu. Zatím na tom asi nebyli až tak špatně. Otázkou je, jak to bude dál, především jestli přijdou, nebo nepřijdou o práci,“ domnívá se makléřka.

Cenová dostupnost bytu ve Středočeském kraji:
Jak dlouho se vydělává na byt v roce 2020: 10 let a 2 měsíce
V roce 2019 se vydělávalo: 9 let a 5 měsíců
Rozdíl mezi roky 2020 a 2019: O 9 měsíců více