S nápadem na vybudování stezky přišla před více než rokem Martina Hrabáková, pedagožka a koordinátorka environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty (EVVO).

„Projekt mapuje okruh osm kilometrů dlouhý, na kterém je umístěno jedenáct informačních tabulí," připomněla. „Hlavním cílem je připomenout historický a současný vývoj našeho bydliště, vybudovat ideální prostředí pro volnočasové aktivity v přírodě, nabídnout široké veřejnosti informace o obci od historie po současnost, vyzdvihnout některá místa v obci a také přilákat obyvatele okolních obcí a zvýšit tím turistický ruch," vysvětlila.

Na projektu pracovala spolu s patnácti deváťáky, kteří navštěvovali přírodopisný seminář. V jeho rámci pak vytvořili koncept naučné stezky, jenž byl následně díky sponzorům realizován.

Žáci dodali informace i fotky

Školáci pomáhali shromažďovat informace i podklady pro vytvoření cedulí, například Jaroslav Došlý poskytl pohlednice z historie obce, které sbírá jeho otec.
Nedílnou součástí každé informační tabule pak je takzvaný QR kód. Po jeho načtení do chytrého mobilního telefonu bude uživatel automaticky odkázán na webové stránky stezky. Tam najde další informace nebo fotografie.

„Jsou tam snímky míst, na která se jinak není možné dostat. Nebo jenom výjimečně," připomněla Martina Hrabáková. „Lidé si mohou prohlédnout například vnitřní prostory byšického zámku a kostela. Nebo například židovského hřbitova, kam člověk většinou nemá příležitost přijít," dodala.

Z nového taháku v obci měla při sobotním slavnostním otevření radost i byšická starostka Jana Poláková, která si pochvalovala celkový zájem o informační tabule.

„Každou chvíli vidíme, jak u cedulí lidé zastavují. Máme od nich samé pozitivní reakce," uvedla s tím, že doufá, že zanícení Martiny Hrabákové tímto ještě neskončilo. „Věřím, že budeme pokračovat a cedule budou postupně přibývat. Jednu bychom chtěli například u Košáteckého potoka, kde nyní budujeme přírodní stezku pro pěší," doplnila starostka.

Další tabule u nového pomníku

Další z informačních tabulí by pak mohla podle ředitele školy Františka Viktorina vyrůst u pomníku padlým při náletu na obec v roce 1945.

„Pomník se dříve nacházel v areálu Vitany, byl však zničen. V květnu by měl být odhalen nový pomník v lesoparku nad fotbalovým hřištěm. Tam by mohla být umístěna tabule s informacemi o náletu," dodal ředitel.