Vesnice s napětím očekává rozhodnutí úředníků ze Státního fondu životního prostředí. Ti mají totiž schválit dotaci na vybudování kanalizace, kterou obec nutně potřebuje.

Starosta Byšic Juraj Brnula uvedl, že žádost obec podala už v polovině října. Od té doby v Byšicích netrpělivě čekají na verdikt. „Nyní doplňujeme podklady k žádosti, ve kterých vznikly určité nejasnosti, například v délce potrubí,“ vysvětlil Brnula a dodal, že žádost však postoupila do druhého kola dotačního řízení a získala akceptační číslo.

Kanalizace je prioritou také pro byšické obyvatele. „Na obecní úřad přicházejí lidé a ptají se mě, jak se přípravy na výstavbu kanalizace vyvíjí a kdy se konečně začne stavět,“ poznamenal byšický starosta.

Nejpozději do konce února by mohlo vedení obce už výsledek dotačního řízení znát. Pokud by Byšice nakonec peníze nezískaly, musely by se snažit získat prostředky z jiných zdrojů.

Vybudování kanalizačního řadu za zhruba 130 milionů korun je podle starosty Byšic jediný možný způsob, jak vyřešit nelegální vypouštění odpadních vod do dešťové kanalizace. Právě za to vesnici totiž hrozí až desetimilionová pokuta. Sankci jim chce udělit Česká inspekce životního prostředí, která tam před nedávnem prováděla kontrolu. Inspekci nejvíc vadí problém s odpadními vodami, které někteří majitelé nemovitostí do dešťové kanalizace načerno vypouštějí. Sankci za stejný prohřešek chce vesnici udělit také vodoprávní úřad mělnického odboru životního prostředí.

Obyvatelé několika byšických ulic mají totiž přepady ze žump a jímek napojeny na dešťovou kanalizaci, která vtéká přímo do koryta bývalého Mlýnského náhonu u byšického zámku. Vedení obce proto už v polovině loňského roku podniklo kroky k nápravě a vyzvalo majitele domů k okamžitému zaslepení černých přípojek. Tehdy však nereagovali všichni a přípojky nechala zaslepit jen část z nich.

Lidé se podle starosty přicházeli informovat, jak mají situaci řešit, zda si mají pořídit čističku odpadních vod nebo jímku. „Je to složité, nutíme občany k tomu, aby si vybudovali nákladná zařízení v době, kdy čekáme, zda získáme dotaci na vybudování kanalizačního řadu,“ řekl před časem Juraj Brnula.