„Většinou s lehkým nebo středním průběhem nemoci,“ uvedla ředitelka Centra Drahomíra Pavlíková a připomněla, že na výsledky testů čeká dalších osm pracovníků.

S prací zaměstnanců nemocných nebo v karanténě nyní pomáhá deset brigádníků a dva dobrovolníci. „Péče o klienty je v současné době zajištěna. I nadále hledáme a přijímáme náhradní pracovníky, kteří budou zaměstnáni na dohodu o provedení práce a dočasně nahradí pečující personál,“ poznamenala Pavlíková.

Centrum už zaznamenalo také první klientku pozitivní na koronavirus. „Nyní je umístěna ve zdravotnickém zařízení. Klientka byla imobilní a žije na jednolůžkovém pokoji,“ uvedla ředitelka Centra, které prochází plošným testováním. „Poté vyhodnotíme reálný stav nákazy v organizaci. Máme připravenu i variantu péče o klienty pozitivní na covid-19,“ řekla Drahomíra Pavlíková.

U brigádníků nebo dobrovolníků je nezbytné, aby byli zodpovědní a dokázali pečovat o seniory. „To neznamená chodit si s nimi jen povídat, ale umět se o ně starat, podat jim stravu, provést osobní hygienu, vyměnit inkontinenční pomůcku. Je to o lidech, kteří s tím mají zkušenosti i z domácího prostředí,“ vysvětlila ředitelka.

Zatím největší výpadek zasáhl terénní pečovatelskou službu. „Ze 13 pracovníků v terénu jich je 11 pozitivních,“ potvrdila ředitelka. Bylo tak nutné sehnat náhradní pečovatele, ale vzhledem k tomu, že jde například o rozvoz obědů, léků a podobné služby, nenastaly zásadní problémy. Vypomohli i místní hasiči a dvě pracovnice z městského úřadu. „Jako výpomoc jsme sehnali i studenty sociálních a zdravotnických oborů,“ připomněla Drahomíra Pavlíková.

Centrum, které první nápor zvládlo, má databázi dalších lidí, které by v případě potřeby mohlo oslovit. „Problém je ale v tom, že se každý, koho v databázi máme, může během dnešního dne nakazit. Nebo třeba půjde pomáhat jinam. Stále se to mění,“ poznamenala ředitelka mělnického Centra seniorů.

Domovy pro seniory v době koronaviru
- pokud skončí personál v karanténě, je nutné hledat náhradu
- pomáhají studenti sociálních a zdravotnických oborů
- brigádníci musejí mít praktické zkušenosti, jak pečovat o seniory
- v Centru pro seniory Mělník evidují z 13 terénních pracovníků 11 s koronavirem