Rodinné rozpočty by v příštím roce určitě neměla narušit platba za pitnou vodu. Pokud tedy domácnosti nebudou příliš otevírat kohoutky. Za vodné a stočné budou totiž platit stejnou částku jako letos i předloni – 92,92 koruny za kubík. Potvrdil to předseda představenstva společnosti Vodárny Kladno – Mělník (VKM) Milan Volf. „Stejná cena vodného a stočného je výsledkem dohody mezi vlastnickou společností VKM a provozní společností Středočeské vodárny," říká šéf představenstva.

Ačkoli cena pro zákazníky zůstává stejná, vlastnické společnosti se podařilo zvýšit nájemné o 2,2 procenta. „Nájem který každoročně získáváme od Středočeských vodáren, je určený na obnovu a rozvoj vodohospodářských zařízení," připomíná Milan Volf.

Už před rokem navrhly zvýšení nájmu vlastníkovi sítě samy Středočeské vodárny. Tehdy se jim nájem zvýšil o 5,6 procent.

Návrh nezvyšovat cenu vody pro příští rok podpořil mělnický starosta Ctirad Mikeš, který je členem představenstva VKM. Prioritou je podle něj udržet solidární sociálně únosnou cenu vody. S tím se mohl ztotožnit i starosta Kralup nad Vltavou Petr Holeček. „Zajištění kvalitní obnovy sítě a nezvyšování ceny vody je v souladu s přáním drtivé většiny akcionářů společnosti VKM," doplňuje Petr Holeček.

Cena pitné vody se za posledních šest let zvýšila o více než osmnáct korun za jeden metr krychlový. Cena za tuto jednotku se na začátku roku 2015 v případě vodného zvýšila na 51,90 koruny a u stočného na 39,20 koruny. V součtu tak odběratelé za kubík od té doby platí bez osmi haléřů třiadevadesát korun.