Pohled na ceny, za které motoristé plnili nádrže svých automobilů na začátku letošního roku, u některých pump na Mělnicku odhalí i více než pětikorunové zlevnění na jediném litru paliva.

Litr nejprodávanějšího Naturalu 95 během posledního týdne zlevnil v průměru 
o jednadevadesát haléřů, čímž se dostal na krajský průměr 33,51 koruny za litr. Na Mělnicku přitom motoristé za litr benzinu platí 
v průměru ještě o půldruhé koruny méně.

Řidiči propad cen pohonných hmot rozhodně nečekali. Potvrdil to šofér modré fabie Jaroslav Mráz, který denně najezdí přes šedesát kilometrů. „Koukal jsem opravdu jako blázen, když na pumpě, kam jezdím, spadla cena benzinu pod třicet korun. Už si ani nepamatuju, kdy takovéhle ceny byly. Doufám, že to alespoň chvilku vydrží," řekl pro Mělnický deník šofér škodovky.

Příznivý pokles cen ovšem neevidují pouze majitelé benzinových automobilů, ale radovat se mohou i ti, kteří mají vozy se vznětovými motory. Nafta se ve středních Čechách prodává v průměru za 33,27 haléřů za litr a na Mělnicku se dostala až na 31,91 koruny. Stejný průměr hlásí také Rakovnicko.

Průzkum cen u šestnácti čerpacích stanic, který včera dopoledne provedli redaktoři Mělnického deníku, ukázal, že nejlevnější Natural 95 nabízí mělnické ONO a obřístevská stanice Prim, 
a to za shodnou cenu 28,90 haléřů za litr. Jen o třicet haléřů více si řidiči připlatí ve Klích a desetihaléř do třiceti korun schází u byškovické pumpy Qatro.

Prim a ONO nabízí i nejlevnější naftu. Litr prodávají za 29,50 haléřů a o dvacet haléřů vyšší údaj ukazuje tabule kelské stanice.
Za dlouhodobě klesající cenou pohonných hmot může podle analytika společnosti Colosseum Borise Tomčiaka obrovský přebytek ropy na trhu, který by se navíc mohl ještě zvýšit. Díky levné ropě klesají také ceny pohonných hmot na burze
v Rotterdamu.