Dva případy kolem vzniku černých skládek řešili loni policisté například ve Mšeně. „Pachatele odhalilo, že na skládku vyvezl i podepsané sešity. Podruhé viníka prozradily odložené podepsané faktury,‟ říká Markéta Johnová s tím, že pachatelé se v tomto případě dopouštějí přestupku, který se většinou předává příslušnému správnímu orgánu.

Minulý rok měly se svévolným odkládáním odpadu občanů problém například i Byšice. „Lidé zanechávali odpad kolem sběrného dvora, což ale nepředstavuje klasickou černou skládku,‟ objasňuje policejní mluvčí. Podle tamější starostky Jany Polákové obec oba případy ve spolupráci s policií vyřešila a s kontrolou prostoru jí nyní pomáhá kamerový systém. „Lidé už odpadky před vrata dvora neházejí, počkají si na otevírací dobu,‟ říká Jana Poláková s tím, že na katastru nebyla a není zaznamenána černá skládka, která by vznikla například hromadným svážením odpadu na pole. Za vznik ilegálního odkladiště odpadu se ovšem považuje i například odložení pneumatiky před dům na ulici.

Ačkoliv Byšice nabízejí lidem k likvidaci odpadu vlastní sběrný dvůr, obyvatelé některých jiných obcí postrádají podle Jany Rauchové z mělnického Odboru životního prostředí a zemědělství možnost, kam odpad odevzdat, nebo mohou využít jen omezený sběr. Taková omezení pak vedou například k ilegálnímu odkládání odpadků v lesích. Zejména ve větších městech jako v Mělníku se ovšem projevuje i lenost některých lidí odpad odvézt na určené místo. „Problém je u kontejnerového stání v ulici Zádušní, která není pod moc velkým dohledem. Lidé tam přijedou autem, vyhází odpad a ujedou,‟ popisuje Jana Rauchová s tím, že skládky vznikají také v přilehlých lesích, kde si shromažďují věci bezdomovci. „Skládky se daří likvidovat pomocí technických služeb,‟ dodává Jana Rauchová.

Dlouhodobý problém pak představuje odkládání nábytku či elektroniky u kontejnerového stání, a to i v Kralupech nad Vltavou. Městská policie se tomu podle jejího ředitele Ladislava Vovse snaží předcházet zvýšeným počtem pěších obchůzek strážníků a asistentů prevence kriminality v problémových lokalitách. K odhalování zakladatelů černých skládek využívá městská policie i fotopasti a městský kamerový systém. „Černé skládky u nás ve městě vznikají v blízkosti kontejnerových stání z toho důvodu, že někteří občané odkládají odpady mimo místa k tomu vyhrazená," popisuje Ladislav Voves s tím, že nejčastěji se s tímto problémem policisté setkávají v ulici Šafaříkova, na sídlišti u Cukrovaru a v ulici V Olších. "Nárazově k tomu však dochází téměř na celém území města. Za založení černé skládky přitom hrozí pokuta až do výše padesáti tisíc korun,‟ dodává ředitel městské policie.

Jiří Štraub