Dvě kralupské školy v ulicích 28. října a Revoluční, čekají o prázdninách zásadní opravy. Náklady přesáhnou třináct milionů korun. O tom se na začátku července dozvěděli čtenáři Mělnického deníku. Zjistili také, že dalších více než čtrnáct milionů korun město investuje do obnovy zahrad čtyř mateřských škol.

Cyklobus

Cyklisté, kteří nechtěli šlapat celou cestu mezi Mšenem a Mělníkem přes Kokořínský Důl nebo ze Mšena přes Doksy do Bělé pod Bezdězem, mohli opět po roce využít služeb oblíbeného cyklobusu. Mikrobus s přívěsem na deset bicyklů, který provozuje Sdružení obcí Kokořínska, se na silnice Kokořínska vrátil od prvního dne letních prázdnin.

Skládku osází

Skládka výkopové zeminy 
a stavební suti, která se tyčí nedaleko Veltrus a už několik let je trnem v oku lidem v širokém okolí, by se měla změnit v kopec plný zeleně. Halda se nachází v katastrálním území Veltrus. Starosta města Filip Volák v červenci potvrdil, že majitel skládky Pavel Kratěna připravuje projekt na zazelenění kopce. V jeho okolí už přitom začaly menší úpravy. Skládku chce její majitel v rámci plánovaných úprav snížit, zavézt ornicí a osázet stromy. Proces zazeleňování by měl stát zhruba pět milionů korun. Na zatím nevzhledné haldě hyzdící krajinu by měl následně vzniknout lesopark vhodný k relaxaci.

Vyčistí i kaly

Jediná obecní kořenová čistírna na Mělnicku, která je už pět let v provozu ve Stránce, může od léta čistit i kaly přivezené přímo z odpadních jímek. Donedávna přitom bylo podle starosty obce Štefana Dvorščíka do kořenové čistírny možné vypouštět pouze vodu vyčištěnou domovními čistírnami. Odkalovací zařízení je podle starosty složené z jedné napouštěcí nádrže, na kterou navazuje druhá nádrž se dvěma komorami. „V první se kaly usadí a ze druhé se rovnou do kořenovky vytlačí pouze voda, kterou kořeny rostlin dočistí. Usazeninu budeme podle provozního řádu nejméně jednou za rok vyvážet na kompost,“ popsal Štefan Dvorščík.

Společná šatna

Na přelomu letních prázdnin se neratovičtí plavci dozvěděli, že až přijdou v září navštívit neratovický krytý bazén, čeká na ně překvapení. Zjistili, že ženy i muži od pokladen zamíří do jediné společné šatny, ve které budou nově instalované převlékací kabinky. Rekonstrukce plaveckého bazénu byla součástí postupné modernizace zařízení. Po loňských úpravách sociálního zázemí a sprch, které stály zhruba čtyři miliony korun, se v průběhu letošní letní odstávky pustili stavbaři do rekonstrukce šaten, vestibulu a technologií včetně vzduchotechniky za asi pět milionů.