S klesajícím zájmem o poštovní služby loni společnost Česká pošta rozhodla o uzavření tří set poboček. Mělník přišel o dvě, v ulicích Českolipská a Nemocniční. Jak Deníku potvrdil vedoucí oddělení majetku mělnické radnice Jaroslav Šuk, město vlastnilo prostory, v nichž sídlila pobočka, pouze v Českolipské. „Okamžitě po zániku pobočky byl o prostory zájem,“ potvrdil. Na Pšovce si nyní připravuje provozovnu soukromý podnikatel.

Druhá bývalá poštovní pobočka v sídlišti nedaleko nemocnice zůstává prázdná a její budoucnost je nejasná.

Mělníku tak už rok slouží jediná pošta, v centru města v Tyršově ulici. „Na poštu chodím sporadicky, a když už, tak se podle mé zkušenosti doba čekání nijak nezměnila," řekla Deníku Lucie Šperglová z Mělníka.

Trable hlavně pro seniory

Podle Alena Matějčkové z Byšic mladší lidé k přepážkám České pošty už před zánikem poboček téměř nechodili. „Pro naši a následující generace to není žádný problém, ale u starších lidí, kteří chodí třeba ze sídlišť pro důchody, to může být komplikace," poznamenala osmatřicetiletá žena.

To potvrdila pětašedesátiletá Kateřina Nová z Mělníka, která pravidelně chodívala na pobočku v blízkosti nemocnice. Nyní už musí o zhruba dva kilometry dále. A do kopce. „Nedá se nic dělat, naštěstí mě vždy vozí syn," řekla Nová.

Podobně jsou na tom lidé v Kralupech nad Vltavou, kde loni zanikla pošta v Lobečku, která měla zázemí na náměstí Jaroslava Seiferta, v rohové stavbě u křížení Mostní a Třídy Legií. Prostory byly dlouho prázdné, dnes tam působí dětská skupina Bambino.

Jediná poštovní pobočka pro Kralupáky zůstala přes vodu v Nerudově ulici. Pro obyvatele Lobečku to znamená až několik kilometrů navíc. Ovšem jak jsme zjistili, lidé si snad ani nevšimli, že pobočka existuje.

Zásilky do výdejen a boxů

„Vůbec nevím, že je poboček méně," divil se Radek Petřina, podle kterého Česká pošta nedokázala využít potenciálu rozsáhlé sítě poboček. „Pak ji jiné firmy, které budovaly byznys na zelené louce, převálcovaly," poznamenal.

Většina lidí, kteří nemají poštu na dosah, využívá zásilkových služeb s výdejnami nebo boxy. „Služeb České pošty využiju nejvýš jedno do roka – a to možná přeháním. Takže mi je víceméně jedno, že v Lobečku už pobočka není," řekl třiatřicetiletý Jakub Vondráček z Kralup nad Vlavou.