Celé středeční dopoledne mohli lidé v ulicích Mělníka vidět studenty víceletého gymnázia ve žlutých tričkách. „Je nás dohromady pětadvacet v osmi skupinkách," vysvětlují dva sextáni se shodným křestním jménem Matěj, pro které není prodej žlutých květin novinkou. „I loni jsme měli sbírku na starost a vypadá to, že si ji vezmeme i v příštím roce," řekli Deníku studenti ze skupinky, které se za dopoledne podařilo vybrat okolo tří tisíc korun.

Přijímačky - ilustrační snímek
Gymnázium v Neratovicích nabídne druhé kolo přijímaček. Ostatní mají plno

„Měli jsme deset plat květin po pětadvaceti kusech. Třeba spolužačky, které stály u Tesca, prodaly všechny květiny během dvou hodin," dodali s tím, že lidé je většinou neodmítnou a symbol boje proti zákeřné nemoci ochotně kupují.

Mezi přispívajícími byla i čtyřiapadesátiletá Martina z Cítova, které zjistili rakovinu prsu v roce 2021. „Nahmatala jsem si tehdy bulku a objednala se na vyšetření. Screening potvrdil, že se jde o nádor, který byl zhoubný. Podstoupila jsem šestnáct chemoterapií," popsala léčbu Martina, která kvůli zákeřné chorobě přišla o prso. „Naštěstí jsem se vyhnula ozařování a mohu si nechat vložit implantát," dodala. Pacientky, které projdou ozařováním, mají totiž většinou kůži v místě spálenu natolik, že jim není možné plasticky prso upravit.

Vinná noc v centru Mělníka.
Vinná noc v Mělníku zahájila sezonu, následují srpnový košt a zářijové vinobraní

Jak Martina zvládala náročnou léčbu psychicky? „Dost jsem brečela, proč zrovna já, ale měla jsem skvělou oporu v kamarádech a v tehdy osmnáctiletém synovi, který mě nejen vozil na chemoterapie, ale když mi padaly vlasy, nechal si také oholit hlavu, abych v tom nebyla sama," svěřila se Martina, která do sbírky každoročně přispívá.

Kdo nestihl zakoupit kytičku za příspěvek třicet korun ve středu, má šanci až do neděle 19. května v pevných distribučních místech. Cílem sbírky je získat prostředky na boj proti rakovině – na nádorovou prevenci, zlepšení kvality života onkologických pacientů, podporu onkologické výuky, výzkumu a vybavení onkologických center.