Židovský hřbitov v Dobrovského ulici, který se nachází na zahradě bývalé mělnické synagogy, byl už téměř zapomenutý.

Alespoň pro většinu lidí, kteří netušili, že se za místní pekárnou skrývá plocha plná chátrajících hrobů a hrobek. Hosté se tam mohli dostat výhradně přes pozemek majitele pekařství, se kterým se na návštěvě museli dohodnout.

Židovský hřbitov v Dobrovského ulici, který pochází z devatenáctého století, se v posledních dvou letech začal vracet k někdejší podobě pietního místa.

Skoro devět milionů

Podle euromanažera mělnické radnice Lukáše Kudy městu na obnovu židovského hřbitova přispěla evropská dotace. Grant z Islandu, Lichtenštejnska a Norska zaplatil osmdesát procent nákladů, přesahujících osm a tři čtvrtě milionu korun.

Na hřbitově, který se rozkládá na ploše dva a tři čtvrtě tisíc metrů čtverečních, se nachází 122 hrobů a 21 hrobek. Všechny musely být stabilizovány a citlivě restaurovány.

Opravena byla rovněž původní opuková zídka, která byla doplněna novou zdí, jež zcela oddělila prostor židovského hřbitova od sousedního pozemku, kde se nachází zahrádka a výběh pro psy.

Nová branka

Navíc byla v rámci záměru vytvořena také nová vstupní branka. Návštěvníci budou na židovský hřbitov vcházet samostatným vchodem z Habrové ulice, ke kterému vede mlatová přístupová cesta.

Podle starosty města Ctirada Mikeše bude židovský hřbitov slavnostně otevřen na začátku letošního prosince. V té době už by měla být stanovena i jeho otevírací doba.

Mělnický starosta připomněl, že židovský hřbitov bude prostřednictvím monitorovací techniky pod dohledem místních strážníků, dokonce i v nočních hodinách.

Mělnický židovský hřbitov, který patří mezi největší ve středních Čechách, byl založen v roce 1878. Poslední obřad se tam odehrál 
v polovině druhé světové války.

Mezi lidmi, kteří jsou tam pochováni, je například bývalý školní inspektor Emanuel Mendl, rabín Adolf Polák nebo primář nemocnice Samuel Treulich. Nachází se tam ale i náhrobek se jménem právníka Emanuela Kantora, který zemřel v Santiagu de Chile v roce 1987.

V někdejší obřadní síni, která je od padesátých let minulého století soukromým majetkem, je v současné době pekárna a byt.