Vtipné dvojsmysly a růžové brýle jsou symbolem nové kampaně Středočeské centrály cestovního ruchu Pusť mě k vodě, která se zaměřuje na pobyt u vody i na vodě a má nalákat turisty právě do středních Čech. Pustit k vodě v tomto případě znamená zbavit se starostí.

Středočeský kraj zaznamenal v minulém roce nejvyšší návštěvnost za posledních 12 let. „Do středních Čech přijelo za celý loňský rok 1,3 milionu hostů. Oproti roku 2022 jde o nárůst o 14,5 procenta. Zvýšení jsme zaznamenali jak u tuzemských, tak i u zahraničních návštěvníků," řekl krajský radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Václav Švenda na tiskové konferenci v Marině Vltava v Nelahozevsi na Mělnicku, kde byla kampaň Pusť mě k vodě představena.

Jakub Kulhánek ze Středočeské centrály cestovního ruchu vysvětluje princip nové kampaně. | Video: Alena Hedvíková

Právě Nelahozeves je jedna z destinací, na kterou se kampaň zaměřuje. „Naším cílem v projektu Pusť mě k vodě není jen nalákat turisty k vodním tokům, ale také k přilehlým místům. Proto jsme k představení projektu vybrali Nelahozeves, která je ukázkovým místem, co zažít v blízkosti Kralup nad Vltavou, které jako město nejsou úplně turistickou oblastí. Přitom do pěti kilometrů najdete dva zámky, park, rodný dům Antonína Dvořáka a další zajímavá místa," připomněl Jakub Kulhánek, ředitel Středočeské centrály cestovního ruchu.

Vodácká tradice spojená s trampingem je českým fenoménem. Ve středních Čechách mají ideální podmínky řeky Sázava a Berounka s bohatou nabídkou kempů a půjčoven. Zároveň jsou v regionu zajímavé turistické cíle spojené s vodou. Na webu pustitkvode.cz naleznou vodáci i praktické tipy na výlety, služby a zážitky na vodě i v jejím okolí. Kampaň probíhá v letošním i v příštím roce od května do září.

Kam po vodě i kolem vody na Mělnicku


Aktivit kolem vody je ve středních Čechách spousta. Na Mělnicku se návštěvníkům nabízí například v Zelčíně největší kontaktní zoopark v Čechách, zaměřený na domácí zvířata. Na místě se dá půjčit koloběžka na projížďku po okolí i raft nebo paddleboard, kterými lze doplout až do Mělníka a vidět soutok Labe s Vltavou. V Mělníku mohou lidé navštívit podzemí, zámek, vinné sklepy nebo muzeum.

Z Mělníka lze vyplout kajutovou lodí, k jejímuž řízení není potřeba ani průkaz vůdce malého plavidla, po vraňansko-hořínském plavebním kanálu až do přístavu Marina Vltava v Nelahozevsi. V okolí je několik turistických cílů včetně renesančního zámku Nelahozeves a rodného domu skladatele Antonína Dvořáka. Na protějším břehu ve Veltrusech se turistům nabízí procházka po největším zámeckém parku v Česku i návštěva zámku.