Člověk, kterého kalendářem obdarujete, nejen že dostane opravdu unikátní dárek, ale navíc ještě pomůžete dobré věci. Peníze, které se díky prodeji charitativního kalendáře vyberou, totiž podle jednatelky MSOZ Jaroslavy Tiché poputují zpátky k opuštěným pejskům a kočičkám.
Peníze pro zvířata
„Výtěžek z prodeje použijeme na podporu zvířat v naší péči. Budeme však investovat nejen do zvířat, ale do všeho, co je v souvislosti s provozem útulku nutné obstarat a zařídit," připomněla žena, jejíž domácnost se často proměňuje v domácí depozitum.
Práci, která je jí koníčkem, přesně jak hlásá motto na kalendáři, si totiž bere domů. Mnoho měsíců v roce tak stráví v roli náhradní matky koťat a štěňat, která do útulku přicházejí v tak útlém věku, že ještě nedokážou sama jíst.
Nejen psi a kočky
Ale nejsou to jenom psi a kočky, které se do útulku dostanou, protože už je jejich původní majitelé nechtějí. MSOZ pomáhá všem zvířatům, která se ocitnou v nouzi. A právě to se snažil kalendář zachytit.
„Jde o průřez naší práce v útulku. Rádi bychom lidem ukázali, že pod našima rukama neprochází jenom kočky a psi, ale také jiná hospodářská a volně žijící zvířata," přiblížila Jaroslava Tichá, u které většina nechtěných hospodářských zvířat končí. Už má doma slepici, kohouta, kachnu, prase, králíky… „Z volně žijících živočichů je v kalendáři zachycený jenom náš orel Pepa. To je ten vrabec na titulní straně," vysvětlila s tím, že ptáček jí kdysi spadnul do kapuce bundy, když procházela kolem domu, pod jehož střechou měli vrabci hnízdo. „On jediný přežil, bylo jasné, že ho musíme zachránit. Doslova jsme ho vypiplali od holátka, později jsme ho nechávali puštěného na volno až do chvíle, kdy se jednoho dne nevrátil na jídlo. Místo toho se zařadil do hejna jiných vrabců," připomněla.
Spontánní snímky
Na vzniku kalendáře má po- dle Jaroslavy Tiché velkou zásluhu Jitka Sobková, která je autorkou snímků, jichž je v kalendáři zhruba šest desítek. „Právě Jitka přišla s tím, že by něco nafotila a z toho bychom následně udělali kalendář. Nápady, co a jak fotit, pak byly spontánní," uvedla jednatelka MSOZ a dodala, že spolupráce člověka a zvířete je vždycky složitá. „Když jsme třeba fotili králíky, rozhopsali se nám po zahrádce, takže jsme je pak museli lovit," řekla Jaroslava Tichá.
Charitativní nástěnný kalendář na příští rok si mohou zájemci koupit buď přímo v útulku, v e-shopu MSOZ na stránce www.msoz.cz/eshop nebo v prodejnách mělnických chovatelských potřeb Vivarium v Řípské a Pražské ulici. Kalendář stojí 190 korun a vyšel v limitovaném množství.
Jak mohou zájemci ještě pomoci?
Finanční pomoc
Finančně přispět je možné na transparentní účet MSOZ číslo 2400421428/2010. Peněžní dar je možné přinést také osobně přímo do útulku, v takovém případě obdrží dárci příjmový pokladní doklad. V obou případech pak může MSOZ vystavit smlouvu o poskytnutí daru. Pomoci je možné například i dárkovými poukazy do různých pet center, chovatelských potřeb a podobně.
Materiální pomoc
Pracovníci MSOZ ocení cokoliv, co zvířata, která mají v péči, potřebují – krmivo, pamlsky, pelíšky, misky, obojky, vodítka, stelivo pro kočky, odblešovadla, šampony, odčervovací pasty a tablety, přepravky, kočičí WC, škrabadla, klece pro hlodavce a ptactvo, hračky, deky a podobně.
Dobrovolná pomoc
V současné době hledá MSOZ dobrovolníky, kteří by nezištně pomohli zejména s focením zvířat, aktualizací fotek s inzertními servery a správou e-shopu.