Rodný dům Jana Palacha ve Všetatech, který už léta chátrá, má naději, že se změní v muzeum. 

Záměr zřídit v domě Muzeum Jana Palacha, s nímž přišel před rokem Jan Poukar z občanského sdružení Národ pohasl, už začíná mít jasnější obrysy.
Sdružení Národ pohasl totiž spojilo síly s městem Mělník, které nyní záměr zaštiťuje. „Zájem mělnického starosty Ctirada Mikeše mě potěšil,“ řekl Deníku pražský grafik.

Město je podle starosty Mikeše velmi nakloněno tomu, aby ve Všetatech vzniklo Palachovo muzeum, které bude připomínat nejen jeho čin, ale i osudy dalších lidí, kteří se upálili na protest proti totalitnímu režimu.

„Jejich odkazy je třeba si připomenout. Expozice by měla být nadčasová a nad rámec České republiky,“ poznamenal mělnický starosta.
Založení muzea musí předcházet odkoupení chátrajícího domu od soukromého vlastníka. Ten je prý projektu nakloněn. „Majitel slíbil, že dům prodá pouze za účelem vzniku památníku. Je tak blokován, abychom ho mohli v budoucnu pro tento účel odkoupit,“ řekl Ctirad Mikeš.

Projekt muzea ve Všetatech včetně odkoupení a vybavení by měl stát zhruba pět milionů korun. Dalších nejméně pět set tisíc by pak měl stát roční provoz. „Na nákup domu se peníze určitě dají sehnat, ať už od sponzorů nebo od obcí a dalších organizací, provozování si už ale žádná obec ani nadace na svá bedra vzít nemůže,“ uvedl starosta Mělníka. Podle jeho mínění by bylo nejlepší, kdyby muzeum bylo ve vlastnictví Středočeského kraje, který by ho zároveň i provozoval.

V současné době sdružení Národ pohasl spolu s mělnickou radnicí očekávají vyjádření Ústavu pro studium totalitních režimů a Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, kde Palach studoval, zda se k projektu připojí. Na základě toho se pak iniciátoři projektu obrátí na kraj.

Jan Poukar, který o plánovaném muzeu založit také internetové stránky, začal jednat s filmaři, kteří o Janu Palachovi natáčejí třídílný film.

„Bylo by dobré, kdybychom nějakým způsobem spojili síly a oba projekty vzájemně podporovali a propagovali,“ informoval mladý nadšenec a dodal, že sdružení Národ pohasl bude za několik týdnů na webu nabízet propagační předměty, z jejichž prodeje chce částečně pokrýt náklady na zřízení muzea.
Palachův studentský pokoj v jeho rodném domě by měl být podle plánů pietně upraven do původní podoby. V dalších místnostech by měla vzniknout audiovizuální expozice zachycující atmosféru a náladu tehdejší doby – pocity úzkosti, strachu a lhostejnosti.

„Jiří Palach, což je bratr Jana Palacha, mi přislíbil originální věci a nábytek, který v domě býval. Rozhodně bych tam rád viděl například i originál Palachovy posmrtné masky,“ poznamenal Poukar.

Projekt podpořila řada známých osobností, k nímž se řadí například herec Jan Budař, zpěvák Michal Hrůza, herec Jan Kraus, zpěvačka Marta Kubišová nebo ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Jan Palach se narodil 11. srpna 1948 ve Všetatech, vystudoval gymnázium v Mělníku. Na protest proti sovětské okupaci v srpnu 1968 a vývoji ve společnosti se 16. ledna 1969 na pražském Václavském náměstí polil hořlavinou a zapálil.

Svým činem chtěl probudit národ z otupělosti a beznaděje a vyburcovat ho k odporu proti nastupující normalizaci. Jeho skutek došel naplnění o dvacet let později v takzvaném Palachově týdnu, který předznamenal konec totalitního režimu v Československu.