Verdikt o osudu chemického učiliště padl už na podzim roku 2021, kdy krajští zastupitelé schválili jeho sloučení se školou v Neratovicích. Tehdy se ještě kralupští studenti a jejich rodiče snažili školu zachránit, na petici přeložené středočeskému zastupitelstvu bylo šest tisíc podpisů. Ani to však rozhodnutí nezvrátilo a škola se měla na konci loňského června rozloučit se všemi žáky. Nakonec jich tam ale část musela ještě zůstat, neboť v Neratovicích se protáhla rekonstrukce.

Ve výrobním závodě v Kralupech nad Vltavou se uskutečnilo pravidelné havarijní cvičení.
Foto: Únik propan-butanu. V kralupské rafinérii se uskutečnilo havarijní cvičení

Letošní poslední červnový den je ale v Kralupech nad Vltavou skutečně finálový. Co pak bude s opuštěnou budovou, která patří kraji, zatím není jasné.

Variant je více, o budovu ale stojí město, které by tam rádo mělo například další základní školu. „Na posledním zasedání zastupitelstva Kralup nad Vltavou jsme odsouhlasili žádost Středočeskému kraji o odkup areálu bývalého chemického učiliště v Lobečku se záměrem vybudovat v něm základní školu nebo sociální zařízení," potvrdil starosta města Libor Lesák (ODS), který je zároveň i krajským zastupitelem.

Cenu stanoví odhadce

Na otázku, za jakých podmínek by město mohlo učiliště získat, je příliš brzy. Žádost musí projít několika komisemi. „Máme zákonné procesy, které podle mého odhadu budou trvat půl roku. Mezitím se také nechá vyhotovit odhad, kolik bychom měli za objekt zaplatit. Nicméně tyto odprodeje jsou možné na několikaleté splátky, jako tomu bylo už u jiných objektů. Město se však musí zavázat, že budova bude skutečně sloužit pro účely vzdělávání," upřesnil Lesák, který už v minulosti odhadoval částku rekonstrukce, která by letité učiliště změnila v novou základní školu, na 600 milionů korun.

Hrnčířské slavnosti se na zámku Nelahozeves konaly v sobotu 15. dubna.
Šermíři, řemesla a stánky. Na zámku v Nelahozevsi se konaly Hrnčířské slavnosti

Nová škola by odlehčila přeplněným základním školám ve městě, které navštěvují i děti z okolních obcí. Proto se v posledních měsících uskutečnilo několik schůzek se starosty vesnic ze správního území Kralup jako obce s rozšířenou působností. Nejdříve se totiž zvažovalo, že by nová základní škola v Lobečku byla spádová. „Na základě schůzek se starosty jsme se ale dohodli, že budeme prostory připravovat jako městskou školu, ne spolkovou," uvedl Lesák.

Nelahozeves rozšíří školu

Některé obce se proto rozhodly řešit problém z omezenou kapacitou základních škol po svém. Třeba Nelahozeves bude rozšiřovat základní školu o druhý stupeň. Redakci Deníku to potvrdil starosta Jakub Brynda. „Aktuálně připravujeme konečnou studii základní školy Antonína Dvořáka po rozšíření kapacity. Určitě se nebojím, že ji nenaplníme. Pomůžeme tím Veltrusům, kam dochází mnoho našich žáků," vysvětlil Brynda, který se nechce spoléhat na pomoc většího města.

Jak dlouho bude trvat, než se do bývalého chemického učiliště vrátí děti, je zatím ve hvězdách. Jisté je, že k tomu v příštích dvou letech nedojde.