Od dokončení rekonstrukce fasády mělnické radnice uběhlo teprve pár týdnů a už utržila první šrámy. Na budovu se totiž sápal podnapilý muž, kterému nevadilo, že leze po historické památce z patnáctého století.

Po jeho lezeckém výkonu zůstalo na sídle radnice několik odlomených fasádních kazet a zamazaná zeď .

Muž z Mělníka ve věku kolem pětatřiceti let se podle místostarosty Jaromíra Kováříka snažil časně ráno dostat nejspíš na balkon starosty. „Zřejmě si neuvědomil, že leze po historické památce, která je krátce po renovaci. Odlomil několik částí kazet a znečistil fasádu,“ uvedl mělnický místostarosta a odhadl náklady na opravy na několik tisíc korun.

Špinavé šmouhy by podle Kováříka mohly být z fasády odstraněny nějakým čisticím prostředkem, opravu poškozených ozdobných kazet však budou muset provádět restaurátoři.

Podle ředitele mělnické Městské policie Ladislava Hošmánka podnapilého lezce zachytila na obrazovce kamerového systému operátorka ana místo okamžitě vyslala strážníky. „Strážníci se muže, který už byl dost vysoko nad zemí, snažili dostat dolů. To se jim podařilo. Výtržníka zadrželi a prověřili jeho totožnost,“ řekl Hošmánek a doplnil, že trest bude vycházet z vyčíslené škody.

„Pokud škoda přesáhne pět tisíc korun, bude se jednat o podezření ze spáchání trestného činu poškozování cizí věci. V případě, že bude škoda méně než pět tisíc, bude věc řešena jako přestupek,“ vysvětlil šéf mělnických strážníků.

Hošmánek připomněl, že se výtržník snažil hlídce utéct. To se mu ale nepodařilo. „Při zadržení měl silácké řeči, zasahujícímu strážníkovi navíc poškodil uniformu,“ doplnil Hošmánek.

Vedle postihu od městských strážníků se lezec nevyhne úhradě oprav poškozených částí fasády.